5.7 inch 1440*2560 LPP057A386A lcd Screen Display for Mobile Phone
Brand Name: JDI
Model Number: LPP057A386A
China
Model Name:
LPP057A386A
Diagonal Size:
5.7"
Panel Type:
LTPS TFT-LCD, CELL, Full Cell
Resolution:
1440(RGB)×2560, Quad-HD 515PPI
Active Area:
70.956(W)×126.144(H) Mm
Used For:
Mobile Phone
Input Voltage:
1.8/3.1/5.5/-5.5V (Typ.)(VDDI/VDDH/AVDD/AVEE)
Signal Interface:
MIPI (4 Data Lanes)
Environment:
Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ;Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Product Description
LPP057A386A LCD Panel Product details :
Brand JDI
Model P/N LPP057A386A
Diagonal Size 5.7"
Panel Type LTPS TFT-LCD, CELL, Full Cell
Resolution 1440(RGB)×2560, Quad-HD 515PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 70.956(W)×126.144(H) mm
Bezel Opening -
Outline Size 72.956(W)×132.604(H)×0.62(D) mm
Surface With Polarizer, Hard coating
Brightness 0 cd/m²
Contrast Ratio 1400:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10)
Display Mode IPS, Normally Black, Transmissive
Best View on Symmetry
Response Time 25 (Typ.)(Tr+Td)
Glass Depth 0.20+0.20 mm
Transmissivity 4.13% (Typ.)(with Polarizer)
Display Colors 16.7M 95%NTSC
Lamp Type No B/L
Frequency 60Hz
Touch Screen PCAP
Driver IC COG Suggest JD36850H-DP/3YC
Panel Weight 13.8g (Typ.)
Application Mobile Phone
Signal Interface MIPI (4 data lanes)
Input Voltage 1.8/3.1/5.5/-5.5V (Typ.)(VDDI/VDDH/AVDD/AVEE)
Environment Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ;Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
LPP057A386A LCD Display Features :
High Quality:
Highest quality touch LCD screen replacement parts.
Repair Utility:
Thorough Testing:
Each assembly is tested before shipping to ensure 100% functionality.
Quality control includes checks for dark spots, color points, and dead pixels, ensuring no defects.
LPP057A386A LCD Panel Shipping and Package :
5.7 inch 1440*2560 LPP057A386A lcd Screen Display for Mobile Phone 0
LPP057A386A LCD Display Shipping Policy :
Shipping Method:
Specified Logistics:
If you require a specific logistics company, please inform us in advance.
LPP057A386A LCD Display Return Policy :
Product Status:
The product's condition (new or old) will be indicated in the product title.
Return and Exchange Conditions:
Return Procedure:
When returning the product, please provide a detailed explanation of the issues encountered.
Include actual photos showing the problems with the product.
LPP057A386A LCD Panel FAQ :
Q: Can I pay my order of LPP057A386A via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of LPP057A386A ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: How can I trace my order of LPP057A386A ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: Do you accept sample orders of LPP057A386A ?
A: Of course!sample order is welcome !
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%