5.5 inch LX055A1BB05 1080*1920 FHD lcd Screen for Mobile Phone
Brand Name: Sharp
Model Number: LX055A1BB05
MOQ: 1 pcs
China
Model Name:
LX055A1BB05
Diagonal Size:
5.5"
Panel Type:
CG-Silicon, CELL, Q-CUT (Full Cell)
Resolution:
1080(RGB)×1920, FHD 403PPI
Pixel Format:
RGBW Vertical Stripe
Active Area:
68.04(W)×120.96(H) Mm
Used For:
Mobile Phone
Touchscreen:
In-Cell Touch
Support Color:
85% NTSC
Frame Rate:
60Hz
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
LX055A1BB05 LCD Panel Product details :
Brand Sharp
Model P/N LX055A1BB05
Diagonal Size 5.5"
Panel Type CG-Silicon, CELL, Q-CUT (Full Cell)
Resolution 1080(RGB)×1920, FHD 403PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 68.04(W)×120.96(H) mm
Bezel Opening -
Outline Dim. 69.44(W)×126.86(H)×0.25(D) mm
Luminance 0 cd/m²
View Direction Symmetry
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Plate Thickness 0.125+0.125 mm
Support Color 85% NTSC
Weight 5.60g (Typ.)
Frame Rate 60Hz
Treatment Without Polarizer
Contrast Ratio 1300:1 (Typ.) (TM)
Response Time 35 (Max.)(Tr+Td)
Operating Mode New Mode2, Normally Black, Transmissive
Transmittance 3.74% (Typ.)
Light Source No B/L
Designed For Mobile Phone
Touch Panel In-Cell Touch
D-IC Detail COG Suggest FT8716, FT8736
Environment Operating Temperature: -20 ~ 70 °C; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
Touch LCD Display LX055A1BB05 5.5 inch FHD LCD Screen
LX055A1BB05 LCD Display Features :
High Quality:
Highest quality touch LCD screen replacement parts.
Repair Utility:
Thorough Testing:
Each assembly is tested before shipping to ensure 100% functionality.
Quality control includes checks for dark spots, color points, and dead pixels, ensuring no defects.
LX055A1BB05 LCD Panel Shipping and Package :
5.5 inch LX055A1BB05 1080*1920 FHD lcd Screen for Mobile Phone 0
LX055A1BB05 LCD Display Delivery :
3. Please provide your full name for shipment.
4. If the product has parameters, please select or indicate them when ordering.
LX055A1BB05 LCD Display Return Policy :
Product Status:
The product's condition (new or old) will be indicated in the product title.
Return and Exchange Conditions:
Return Procedure:
When returning the product, please provide a detailed explanation of the issues encountered.
Include actual photos showing the problems with the product.
LX055A1BB05 LCD Panel FAQ :
Q: Can you tested the LX055A1BB05 before shipping ?
A: Of course , our lcd panel LX055A1BB05 was Strictly tested before shipping.
Q: How to order LX055A1BB05 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: What happen if the lcd panel LX055A1BB05 received can't work ?
Q: Are you manufactory or trade company?
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%