LPP055A384C 5.5 inch 1080*1920 LCD Screen FOR Mobile Phone
Brand Name: JDI
Model Number: LPP055A384C
China
Model Name:
LPP055A384C
Diagonal Size:
5.5"
Panel Type:
LTPS TFT-LCD, CELL, COG
Resolution:
1080(RGB)×1920, FHD 403PPI
Active Area:
68.04(W)×120.96(H) Mm
Designed For:
Mobile Phone
Touch Panel:
In-Cell Touch
Response:
30 (Typ.)(Tr+Td) Ms
Transmissivity:
5.0% (Typ.)(with Polarizer)
Product Description
LPP055A384C LCD Panel Product details :
Brand JDI
Model P/N LPP055A384C
Diagonal Size 5.5"
Panel Type LTPS TFT-LCD, CELL, COG
Resolution 1080(RGB)×1920, FHD 403PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 68.04(W)×120.96(H) mm
Bezel Opening -
Outline(mm) 69.64(W)×126.98(H)×0.46(D)
Luminance 0 (cd/m²)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Good View at Symmetry
Glass Thickness 0.15+0.15 mm
Color Depth 16.7M 70% NTSC
Mass 9.60g (Typ.)
Refresh Rate -
Treatment Hard coating
Contrast Ratio 1500 : 1 (Typ.) (TM)
Work Mode IPS, Normally Black, Transmissive
Response 30 (Typ.)(Tr+Td) ms
Transmissivity 5.0% (Typ.)(with Polarizer)
Backlight No B/L
Used for Mobile Phone
Touchscreen In-Cell Touch
Driver IC list Built-inCOGR69338
Signal Type MIPI (4 data lanes)
Voltage Supply 1.8/5.4/-5.4V (Typ.)(IOVCC/VSP/VSN)
Max. Ratings Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C
LPP055A384C LCD Panel Note :
Model Verification:
Comprehensive Testing:
LPP055A384C LCD Panel Shipping and Package :
LPP055A384C 5.5 inch 1080*1920 LCD Screen FOR Mobile Phone 0
LPP055A384C LCD Panel Shipping Guidelines:
Address Confirmation:
Shipment Timeline:
LPP055A384C LCD Panel Shipping :
LPP055A384C LCD Panel FAQ :
Q: Do you accept sample orders of LPP055A384C ?
A: Of course! Sample order is welcome.
Q: Can I pay my order of LPP055A384C vai credit card?
A: Yes! You can use your credit card through your Paypal account.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90 days warranty.
Q: If I place order now, when will you ship the goods of LPP055A384C ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%