| Brand Name: | HannStar |
| Model Number: | HSD053B8W1-B00 |
| MOQ: | 1 pcs |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Original packaging/conventional packaging box |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
5.3 inch HSD053B8W1-B00 TFT LCD Module for Mobile Phone
HSD053B8W1-B00 LCD Panel Product details :
| Brand | HannStar |
| Model P/N | HSD053B8W1-B00 |
| Diagonal Size | 5.3" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, Q-CUT (Full Cell) |
| Resolution | 480(RGB)×854, FWVGA 186PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 65.52(W)×116.571(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 68.61(W)×124.68(H)×0.6(D) mm |
| Brightness | 0 cd/m² |
| Viewing Angle | 70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10) |
| Best View on | 12 o'clock |
| Glass Depth | 0.30+0.30 mm |
| Display Colors | 16.7M 60%NTSC |
| Frequency | - |
| Weight | - |
| Surface | Without Polarizer |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) (TM) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 4/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Transmissivity | 4.74% (Typ.)(with Polarizer) |
| Lamp Type | No B/L |
| Touch Screen | Without |
| Application | Mobile Phone |
| Driver IC | COGSuggest HX8379-A, NT35510, NT35510S, NT35512, OTM8009A, OTM8018B, RM68171, RM68180 |
| Environment | Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ;Storage Temp.: -30 ~ 80 °C |
HSD053B8W1-B00 LCD Panel Shipping and Package :
![]()
HSD053B8W1-B00 LCD Panel FAQ :
Q: Can you tested the HSD053B8W1-B00 before shipping ?
A: Of course , our lcd panel HSD053B8W1-B00 was Strictly tested before shipping.
Q: How to order HSD053B8W1-B00 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: What happen if the lcd panel HSD053B8W1-B00 received can't work ?
A:HSD053B8W1-B00 was tesed before shipping.If happen that , pls check all the connect cable again,If still has problems ,we accept exchange or return panel .
Q: Are you manufactory or trade company?
A: We are a Trade Company , We are LCD panel professional distributors ,We have own warehouse and inventory. Our goal is to provide our customers with the best products.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews