5.5 inch TA055JVHM02 720*1280 60Hz lcd Screen Module
Brand Name: TIANMA
Model Number: TA055JVHM02
China
Model Name:
TA055JVHM02
Diagonal Size:
5.5"
Panel Type:
AM-OLED, Assembly
Resolution:
720(RGB)×1280, WXGA 268PPI
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Active Area:
68.04(W)×120.96(H) Mm
Frame Rate:
60Hz
Lamp Type:
Self
Used For:
Mobile Phone
Touchscreen:
On-Cell Touch, I²C
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
TA055JVHM02 LCD Panel Product details :
Brand TIANMA
Model P/N TA055JVHM02
Diagonal Size 5.5"
Panel Type AM-OLED, Assembly
Resolution 720(RGB)×1280, WXGA 268PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 68.04(W)×120.96(H) mm
Bezel Opening -
Outline(mm) 72.48(W)×149.05(H)
Luminance 350 (Typ.)(cd/m²)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10)
Good View at Symmetry
Color Depth 16.7M 100% NTSC
Mass TBD
Refresh Rate 60Hz
Treatment -
Contrast Ratio 10000 : 1 (Min.) (TM)
Work Mode -
Response 1 (Typ.)(Ton+Toff) ms
Backlight self
Used for Mobile Phone
Touchscreen On-Cell Touch, I²C
Signal Type MIPI (4 data lanes), 40 pins Connector
Voltage Supply 1.8/2.8/6.4/4.6V (Typ.)(VDDI/VDD/AVDD/PVDD)
Max. Ratings Storage Temp.: -55 ~ 125 °C Operating Temp.: -40 ~ 85 °C
TA055JVHM02 LCD Panel Guarantee :
TA055JVHM02 LCD Panel Shipping and Package :
5.5 inch TA055JVHM02 720*1280 60Hz lcd Screen Module 0
TA055JVHM02 LCD Panel Payment & Shipping :
TA055JVHM02 LCD Panel Tariffs and Fees:
No Additional Fees: We do not charge any fees for customer orders, regardless of the order size.
Business Hours: Our working hours are from Monday to Friday, excluding legal holidays.
TA055JVHM02 LCD Panel FAQ :
Q: Can I pay my order of TA055JVHM02 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of TA055JVHM02 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: How can I trace my order of TA055JVHM02 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90 days warranty .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%