LM240WUB-SSB1 24.0 inch lcd screen panel 1920*1200 LCD display module
Brand Name: LG Display
Model Number: LM240WUB-SSB1
MOQ: 1 pcs
China
Model Name:
LM240WUB-SSB1
Diagonal Size:
24.0"
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
1920(RGB)×1200, WUXGA 94PPI
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Active Area:
518.4(W)×324(H) Mm
Display Colors:
16.7M 100%sRGB
Application:
Desktop Monitor、Industrial
Refresh Rate:
60Hz
Voltage Supply:
5.0V (Typ.)
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
LM240WUB-SSB1 LCD Panel Product details :
Brand LG Display
Model P/N LM240WUB-SSB1
Diagonal Size 24.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1920(RGB)×1200, WUXGA 94PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 518.4(W)×324(H) mm
Bezel Opening -
Outline Size 528.2(W)×335.9(H)×12.8(D) mm
Treatment Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Luminance 350 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Response 14 (Typ.)(G to G) ms
Good View at Symmetry
Work Mode IPS, Normally Black, Transmissive
Color Depth 16.7M 100%sRGB
Backlight 17S4PWLED, 30K hours, No Driver
Mass 2.19/2.30Kgs (Typ./Max.)
Used for Desktop Monitor,Industrial
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit), 30 pinsConnector
Voltage Supply 5.0V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
LM240WUB-SSB1 LCD Panel Shipping and Package :
LM240WUB-SSB1 24.0 inch lcd screen panel 1920*1200 LCD display module 0
LM240WUB-SSB1 LCD Screen Shipping Information :
Tracking Number Update:
Time of Shipment:
Delivery Time:
Local Post Office Handling:
Protection Time Extension:
Import Duties:
LM240WUB-SSB1 LCD Screen Quality & Warranty :
LM240WUB-SSB1 LCD Panel FAQ :
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: If I place order now,when will you ship the goods of LM240WUB-SSB1 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: Can I pay my order of LM240WUB-SSB1 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How long will I receive my goods LM240WUB-SSB1 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
LM240WUB-SSB1 LCD Screen Service Hours :
Weekdays:
Morning: 8:00 AM to 12:00 PM
Afternoon: 1:30 PM to 6:10 PM
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%