LPP055A384A 5.5 inch LCD screen LCD Display FOR Mobile Phone
Brand Name: JDI
Model Number: LPP055A384A
MOQ: 1 pcs
China
Model Name:
LPP055A384A
Diagonal Size:
5.5"
Panel Type:
LTPS TFT-LCD, CELL, COG
Resolution:
1080(RGB)×1920, FHD 403PPI
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Active Area:
68.04(W)×120.96(H) Mm
Application:
Mobile Phone
Display Colors:
16.7M 70%NTSC
Contrast Ratio:
1500:1 (Typ.) (TM)
Response Time:
30 (Typ.)(Tr+Td)
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
LPP055A384A LCD Panel Product details :
Brand JDI
Model P/N LPP055A384A
Diagonal Size 5.5"
Panel Type LTPS TFT-LCD, CELL, COG
Resolution 1080(RGB)×1920, FHD 403PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 68.04(W)×120.96(H) mm
Bezel Opening -
Outline Dim. 69.64(H)×126.98(V)×0.46(D) mm
Treatment Hard coating
Luminance 0 cd/m²
Contrast Ratio 1500:1 (Typ.) (TM)
View Direction Symmetry
Response Time 30 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode IPS, Normally Black, Transmissive
Plate Thickness 0.15+0.15 mm
Transmittance 5.0% (Typ.)(with Polarizer)
Support Color 16.7M 70%NTSC
Light Source No B/L
Weight 9.60g (Typ.)
Designed For Mobile Phone
Frame Rate -
Touch Panel In-Cell Touch
D-IC Detail COG Built-in R69338
Interface Type MIPI (4 data lanes)
Power Supply 1.8/5.4/-5.4V (Typ.)(IOVCC/VSP/VSN)
Environment Operating Temperature: -20 ~ 70 °C; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
LPP055A384A Pre-Order Check:
Note:
LPP055A384A LCD Panel Shipping and Package :
LPP055A384A 5.5 inch LCD screen LCD Display FOR Mobile Phone 0
LPP055A384A Installation Tutorial:
LPP055A384A About the Goods:
LPP055A384A LCD Panel FAQ :
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of LPP055A384A ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Can You declare my order of LPP055A384A to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: How to make payment of LPP055A384A ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90 days warranty .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%