11.6 inch 1366*768 NV116WHM-A20 LCD Screen Panel
Brand Name: BOE
Model Number: NV116WHM-A20
MOQ: 1 pcs
China
Model Name:
NV116WHM-A20
Diagonal Size:
11.6"
Resolution:
1366(RGB)×768, WXGA 135PPI
Active Area:
256.125(W)×144(H) Mm
Outline Dim.:
278(W)×171.55(H)×4.9(D)
Treatment:
Hard Coating (7H)
Contrast Ratio:
500 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle:
80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Application:
Laptop
Touchscreen:
PCAP, Optical Bonding, I²C
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
NV116WHM-A20 LCD Panel Product details :
Brand BOE
Model P/N NV116WHM-A20
Diagonal Size 11.6"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1366(RGB)×768, WXGA 135PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 256.125(W)×144(H) mm
Bezel Opening -
Outline(mm) 278(W)×171.55(H)×4.9(D)
Luminance 200 (Typ.)(cd/m²)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Good View at Symmetry
Color Depth 262K 50% NTSC
Outline Shape Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Refresh Rate 60Hz
Treatment Hard coating (7H)
Contrast Ratio 500 : 1 (Typ.) (TM)
Work Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Response 30 (Typ.)(Tr+Td) ms
Backlight 6S4P WLED , 15K hours , With LED Driver
Used for Laptop
Touchscreen PCAP, Optical Bonding, I²C
Signal Type eDP (1 Lane), eDP1.2, HBR1 (2.7G/lane), 40 pins Connector
Voltage Supply 3.3V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
NV116WHM-A20 LCD Screen About Us:
NV116WHM-A20 LCD Screen Payment:
NV116WHM-A20 LCD Panel Shipping and Package :
11.6 inch 1366*768 NV116WHM-A20 LCD Screen Panel 0
NV116WHM-A20 LCD Screen Shipping:
NV116WHM-A20 LCD Panel FAQ :
Q: Can you test the lcd panel NV116WHM-A20 before shipping ?
A: Yes , of course , don't worry , our item was tested ok before shipping .
Q: Do you accept the sample order NV116WHM-A20 ?
A: Yes , sample order is welcome.
Q: Can you declared low value of my order NV116WHM-A20 ?
A: Yes , we can , you can tell us before shipping .
Q: How long the warranty of lcd NV116WHM-A20 ?
A: 90 days .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%