KDA-070OB-18053S-A 7.0 inch LCD Screen 800*480 lcd Display Panel
Brand Name: Kyocera
Model Number: KDA-070OB-18053S-A
MOQ: 1 pcs
China
Model Name:
KDA-070OB-18053S-A
Diagonal Size:
7.0"
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display FormatSize:
800(RGB)×480, WVGA 133PPI
Font Format:
RGB Vertical Stripe
Active Area:
152.4(W)×91.44(H) Mm
Outline Dim.:
169.8(W)×109.7(H) ×10.8(D) Mm
Luminance:
500 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
650:1 (Typ.) (TM)
Application:
Industrial
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
KDA-070OB-18053S-A LCD Panel Product details :
Brand Kyocera
Model P/N KDA-070OB-18053S-A
Diagonal Size 7.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 800(RGB)×480, WVGA 133PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 152.4(W)×91.44(H) mm
Bezel Opening -
Outline Dim. 169.8(W)×109.7(H) ×10.8(D) mm
Treatment -
Luminance 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 650:1 (Typ.) (TM)
View Direction Symmetry
Response Time 18/12 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode AWV, Normally Black, Transmissive
Support Color 262K/16.2M 51% NTSC
Light Source WLED , 70K hours , With LED Driver
Weight -
Designed For Industrial
Frame Rate 60Hz
Touch Panel On-Cell Touch, I²C
Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 30 pins Connector
Power Supply 3.3V (Typ.)
Environment Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
KDA-070OB-18053S-A LCD Panel Specification :
Quality Assurance:
KDA-070OB-18053S-A LCD Panel Shipping and Package :
KDA-070OB-18053S-A 7.0 inch  LCD Screen 800*480 lcd Display Panel 0
KDA-070OB-18053S-A LCD Panel Shipping Information :
Standard Shipping Practices:
Processing Time:
Contact Information Requirement:
Attention – Expedited Shipping Options:
KDA-070OB-18053S-A LCD Panel Return Policy :
KDA-070OB-18053S-A LCD Panel FAQ :
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: How long will I receive my goods KDA-070OB-18053S-A ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: Do you accept sample orders of KDA-070OB-18053S-A ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: Can I pay my order of KDA-070OB-18053S-A via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%