LS057T3SX03 5.7 inch 1080*1920 LCD Screen Display
Brand Name: Sharp
Model Number: LS057T3SX03
Model Name:
LS057T3SX03
Diagonal Size:
5.7"
Resolution:
1080(RGB)×1920, FHD 386PPI
Active Area:
70.956(W)×126.144(H) Mm
Apply To:
Mobile Phone
Outline Size:
75.189(W)×152.08(H) Mm
Brightness:
550 Cd/m² (Typ.)
Viewing Angle:
80/80/80/80 (Min.)(CR≥10)
Frequency:
60Hz
Signal Interface:
MIPI (4 Data Lanes), 40 PinsConnector
Environment:
Operating Temp.: -20 ~ 60 °C ;Storage Temp.: -30 ~ 70 °C
Product Description
LS057T3SX03 LCD Panel Product details :
Brand Sharp
Model P/N LS057T3SX03
Diagonal Size 5.7"
Panel Type CG-Silicon, LCM
Resolution 1080(RGB)×1920, FHD 386PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 70.956(W)×126.144(H) mm
Bezel Opening -
Outline Size 75.189(W)×152.08(H) mm
Brightness 550 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10)
Best View on Symmetry
Display Colors 16.7M 95%NTSC
Frequency 60Hz
Weight 36.1g (Typ.)
Surface -
Contrast Ratio 1300:1 (Typ.) (TM)
Display Mode New Mode2, Normally Black, Transmissive
Response Time 35 (Max.)(Tr+Td)
Lamp Type 9S2P WLED, Without Driver
Touch Screen Embeded Touch, I²C
Application Mobile Phone
Signal Interface MIPI (4 data lanes), 40 pinsConnector
Input Voltage 1.8/5.8/-5.8V (Typ.)(IOVCC/VSP/VSN)
Environment Operating Temp.: -20 ~ 60 °C ;Storage Temp.: -30 ~ 70 °C
Embeded Touch Display LS057T3SX03 New 5.7 inch LCD Panel
LS057T3SX03 LCD Screen Note:
LS057T3SX03 LCD Screen About Company:
LS057T3SX03 LCD Panel Shipping and Package :
LS057T3SX03 5.7 inch 1080*1920 LCD Screen Display 0
LS057T3SX03 LCD Screen Return and Warranty:
LS057T3SX03 LCD Screen FAQ:
Q: Can you tested the LS057T3SX03 before shipping ?
A: Of course , our lcd panel LS057T3SX03 was Strictly tested before shipping.
Q: How to order LS057T3SX03 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: What happen if the lcd panel LS057T3SX03 received can't work ?
Q: Are you manufactory or trade company?
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%