NV156FHM-N42 V8.0 15.6 inch TFT LCD Panel 1920*1080 lcd Display
Brand Name: BOE
Model Number: NV156FHM-N42 V8.0
China
Model Name:
NV156FHM-N42 V8.0
Resolution:
1920(RGB)×1080, FHD 141PPI
Screen Size:
15.6"
Active Area:
344.16(W)×193.59(H) Mm
Outline Size:
359.5(W)×223.8(H)×3.2(D) Mm
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Brightness:
250 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
800:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Application:
Laptop、Industrial
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
H361VL01 V1 TFT LCD Panel
3.6'' TFT LCD Panel
258PPI TFT LCD Panel
Product Description
NV156FHM-N42 V8.0 LCD Panel Product details :
Brand BOE
Model P/N NV156FHM-N42 V8.0
Diagonal Size 15.6"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 141PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 344.16(W)×193.59(H) mm
Bezel Opening -
Outline Size 359.5(W)×223.8(H)×3.2(D) mm
Surface Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness 250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Best View on Symmetry
Response Time 30 (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors 262K 45%NTSC
Lamp Type 10S4PWLED, 15K hours, With LED Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Shape Style Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Application Laptop,Industrial
Signal Interface eDP (2 Lanes), eDP1.2, HBR1 (2.7G/lane), 30 pins Connector
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Product NV156FHM-N42 V8.0 LCD Screen:
Color Mismatch Disclaimer:
NV156FHM-N42 V8.0 LCD Panel Shipping and Package :
NV156FHM-N42 V8.0 15.6 inch TFT LCD Panel 1920*1080 lcd Display 0
NV156FHM-N42 V8.0 LCD Screen Shipment:
Order Processing and Shipping:
International Shipping Considerations:
Customs Fees and Duties:
Import Taxes:
NV156FHM-N42 V8.0 LCD Screen Returns Policy:
Return Period:
Condition of Returned Items:
Responsibility for Damaged or Lost Items:
Shipping Fees for Returns:
NV156FHM-N42 V8.0 LCD Panel FAQ :
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of NV156FHM-N42 V8.0 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: Can I pay my order of NV156FHM-N42 V8.0 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90 days warranty .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%