LS057T1SX01 5.7 inch LCD Panel 1080*1920 LCD Screen Display
Brand Name: Sharp
Model Number: LS057T1SX01
Model Name:
LS057T1SX01
Diagonal Size:
5.7"
Resolution:
1080(RGB)×1920, FHD 386PPI
Active Area:
70.956(W)×126.144(H) Mm
Outline (mm):
75.96(W)×153.46(H)×2.24(D)
Luminance:
460 (Typ.)(cd/m²)
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Min.)(CR≥10)
Refresh Rate:
60Hz
Signal Type:
MIPI (4 Data Lanes), 50 Pins Connector
Max. Ratings:
Storage Temp.: -30 ~ 70 °C Operating Temp.: -20 ~ 60 °C
Product Description
LS057T1SX01 LCD Panel Product details :
Brand Sharp
Model P/N LS057T1SX01
Diagonal Size 5.7"
Panel Type CG-Silicon, LCM
Resolution 1080(RGB)×1920, FHD 386PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 70.956(W)×126.144(H) mm
Bezel Opening -
Outline(mm) 75.96(W)×153.46(H)×2.24(D)
Luminance 460 (Typ.)(cd/m²)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Min.)(CR≥10)
Good View at Symmetry
Color Depth 16.7M 95% NTSC
Mass 45.5g (Typ.)
Refresh Rate 60Hz
Treatment -
Contrast Ratio 1400 : 1 (Typ.) (TM)
Work Mode New Mode2, Normally Black, Transmissive
Response 32 (Typ.)(Tr+Td) ms
Backlight 8S2P WLED, No Driver
Used for Mobile Phone
Touchscreen PCAP, I²C
Signal Type MIPI (4 data lanes), 50 pins Connector
Voltage Supply 1.8/3.1/5.5/-5.5V (VDDI/VDD/VSP/VSN)
Max. Ratings Storage Temp.: -30 ~ 70 °C Operating Temp.: -20 ~ 60 °C
Hot Sell LS057T1SX01 5.7 inch FHD LCD Monitor Screen
LS057T1SX01 LCD Screen Note:
LS057T1SX01 LCD Screen About Company:
LS057T1SX01 LCD Panel Shipping and Package :
LS057T1SX01 5.7 inch LCD Panel 1080*1920 LCD Screen Display 0
LS057T1SX01 LCD Screen Return and Warranty:
LS057T1SX01 LCD Screen FAQ:
Q: If I place order now,when will you ship the goods LS057T1SX01 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity LS057T1SX01 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: How long will I receive my goods LS057T1SX01 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: How to make payment LS057T1SX01 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%