5.5 inch 720*1280 lcd display TA055JVHM03 for Mobile Phone
Brand Name: TIANMA
Model Number: TA055JVHM03
China
Model Name:
TA055JVHM03
Diagonal Size:
5.5"
Resolution:
720(RGB)×1280, WXGA 268PPI
Active Area:
68.04(W)×120.96(H) Mm
Outline (mm):
72.48(W)×149.05(H)×1.81(D) Mm
Bezel Opening:
350 Cd/m² (Typ.)
View Direction:
Symmetry
Support Color:
16.7M 100% NTSC
Frame Rate:
60Hz
Designed For:
Mobile Phone
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
TA055JVHM03 LCD Panel Product details :
Brand TIANMA
Model P/N TA055JVHM03
Diagonal Size 5.5"
Panel Type AM-OLED, Assembly
Resolution 720(RGB)×1280, WXGA 268PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 68.04(W)×120.96(H) mm
Bezel Opening -
Outline Dim. 72.48(W)×149.05(H)×1.81(D) mm
Luminance 350 cd/m² (Typ.)
View Direction Symmetry
Viewing Angle 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10)
Support Color 16.7M 100% NTSC
Weight TBD
Frame Rate 60Hz
Treatment -
Contrast Ratio 10000:1 (Min.) (TM)
Response Time 1 (Typ.)(Ton+Toff)
Operating Mode -
Light Source self
Designed For Mobile Phone
Touch Panel On-Cell Touch, I²C
Interface Type MIPI (4 data lanes)40 pins Connector
Power Supply 1.8/3.0/6.4/4.6V (Typ.)(VDDI/VDD/AVDD/PVDD)
Environment Operating Temperature: -40 ~ 85 °C; Storage Temperature: -55 ~ 125 °C
TA055JVHM03 LCD Screen payment:
TA055JVHM03 LCD Screen About Company:
TA055JVHM03 LCD Panel Shipping and Package :
5.5 inch 720*1280 lcd display TA055JVHM03 for Mobile Phone 0
TA055JVHM03 LCD Screen  Acceptable returns and exchanges:
✅ Quality issue (7-30 day no reason return or exchange, depending on product category)
Display abnormalities (flicker, color cast, uneven backlight, residual image, etc.)
Physical damage (non-human damage, such as internal cable breakage, panel fragmentation)
Interface malfunction (HDMI/eDP/LVDS interface cannot recognize signals properly)
✅ Transportation damage (feedback within 48 hours after receipt)
Screen breakage and leakage (unboxing inspection video required)
✅ Wrong/missed delivery (feedback within 7 days)
The received model, size, and interface do not match the order
Missing accessories (such as screws, cables, driver boards, etc.)
TA055JVHM03 LCD Panel FAQ :
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of TA055JVHM03 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Can You declare my order of TA055JVHM03 to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: How to make payment of TA055JVHM03 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90 days warranty .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%