HannStar 9.6 inch 800*600 HSD096MS11-B00 LCD Screen Display
Brand Name: HannStar
Model Number: HSD096MS11-B00
China
Model Name:
HSD096MS11-B00
Diagonal Size:
9.6"
Resolution:
800(RGB)×600, SVGA 104PPI
Active Area:
194.4(W)×145.8(H) Mm
Bezel Opening:
197.4(W)×148.8(H) Mm
Outline Size:
224(W)×169.2(H) ×9.3(D) Mm
Brightness:
350 Cd/m² (Typ.)
Weight:
420g (Typ.)
Used For:
Digital Photo Frame / Portable DVD Player
Signal Interface:
LVDS (1 Ch, 6-bit) , 20 Pins Connector
Product Description
HSD096MS11-B00 LCD Panel Product details :
HannStar LCD Screen HSD096MS11-B00
Panel BrandHannStar
Model P/NHSD096MS11-B00
Diagonal Size9.6"
Panel Typea-Si TFT-LCD, LCM
Resolution800(RGB)×600, SVGA 104PPI
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Active Area194.4(W)×145.8(H) mm
Bezel Opening197.4(W)×148.8(H) mm
Outline Dim.224(H)×169.2(V)×9.3(D) mm
TreatmentAntiglare, Hard coating (3H)
Luminance350 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio450:1 (Typ.) (TM)
View Direction6 o'clock
Response Time16 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle70/70/45/50 (Typ.)(CR≥10)
Operating ModeTN, Normally White, Transmissive
Support Color262K
Light SourceCCFL [2 pcs] , 40K hours , W/O Driver
Weight350g (Typ.)
Designed ForDigital Photo Frame / Portable DVD Player
Frame Rate60Hz
Touch PanelWithout
Interface TypeLVDS (1 ch, 6-bit) , 20 pins Connector
Power Supply3.3V (Typ.)
EnvironmentOperating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Payment Methods for HSD096MS11-B00 LCD Screen :
Please keep the following important payment-related information in mind:
HSD096MS11-B00 LCD Panel Shipping and Package :
HannStar 9.6 inch 800*600 HSD096MS11-B00 LCD Screen Display 0
HSD096MS11-B00 LCD Screen Transport Details :
Return Policy for HSD096MS11-B00 LCD Screen:
HSD096MS11-B00 LCD Panel FAQ :
Q: How long will I receive my goods HSD096MS11-B00 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of HSD096MS11-B00 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Can You declare my order of HSD096MS11-B00 to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: How to make payment of HSD096MS11-B00 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%