7.0 Inch HSD070I651-F021 LCD Display Panel 480*234 TFT LCD Screen
Brand Name: HannStar
Model Number: HSD070I651-F021
China
Model Name:
HSD070I651-F021
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
480(RGB)×234 76PPI
Active Area:
154.08(W)×86.58(H) Mm
Outline(mm):
164.9(W)×100(H)
Bezel Opening:
156.4(W)×89.0(H) Mm
Treatment:
Antiglare, Hard Coating (3H)
Mass:
150g (Typ.)
Used For:
Digital Photo Frame / Portable DVD Player / Video Door Phone
Signal Type:
TFT Specific Analog RGB , 26 Pins FPC
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
HSD070I651-F021
7.0 Inch LCD Display Panel
Antiglare TFT LCD Screen
Product Description
HSD070I651-F021 LCD Panel Product details :
HannStar LCD Screen HSD070I651-F021
Panel BrandHannStar
Model P/NHSD070I651-F021
Diagonal Size7.0"
Panel Typea-Si TFT-LCD, LCM
Resolution480(RGB)×234 76PPI
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Active Area154.08(W)×86.58(H) mm
Bezel Opening156.4(W)×89.0(H) mm
Outline Dim.164.9(H)×100(V) mm
TreatmentAntiglare, Hard coating (3H)
Luminance200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio500:1 (Typ.) (TM)
View Direction6 o'clock
Response Time5/20 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle70/70/65/65 (Typ.)(CR≥10)
Operating ModeTN, Normally White, Transmissive
Support ColorFull color
Light SourceWLED [3S5P] , 20K hours , W/O Driver
Weight150g (Typ.)
Designed ForPortable DVD Player / Video Door Phone / Digital Photo Frame
Touch PanelWithout
Interface TypeTFT Specific Analog RGB , 26 pins FPC
Power Supply3.3/-/15/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
EnvironmentOperating Temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
HSD070I651-F021 LCD Display Payment Options:
(1). We offer several convenient payment methods to ensure a smooth transaction process:
PayPal: A widely used online payment platform that offers secure and seamless transactions.
Western Union Remittance: An option for quick and reliable international money transfers.
ALI Sinosure: A trusted payment solution provided by ALI for secure online transactions.
HSD070I651-F021 LCD Panel Shipping and Package :
7.0 Inch HSD070I651-F021 LCD Display Panel 480*234 TFT LCD Screen 0
HSD070I651-F021 LCD Display Shipping Information:
When it comes to shipping your purchased items, please take note of the following important details:
HSD070I651-F021 LCD Display Returns Policy:
HSD070I651-F021 LCD Panel FAQ:
Q: How long is the warranty of HSD070I651-F021 ?
A: 90 days warranty .
Q: How can I trace my order of HannStar HSD070I651-F021 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order form website.
Q: Can You declare my order of lcd panel HSD070I651-F021 at a very low value ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of HSD070I651-F021 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%