7.0 Inch HannStar LCD Panel 480*234 LCD Panel Display HSD070I651-F001
Brand Name: HannStar
Model Number: HSD070I651-F001
China
Model Name:
HSD070I651-F001
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
480(RGB)×234 76PPI
Active Area:
154.08(W)×86.58(H) Mm
Outline(mm):
164.9(W)×100(H)
Bezel Opening:
156.4(W)×89.0(H) Mm
Treatment:
Antiglare, Hard Coating (3H)
Mass:
150g (Typ.)
Used For:
Digital Photo Frame / Portable DVD Player / Video Door Phone
Signal Type:
TFT Specific Analog RGB , 26 Pins FPC
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
7.0 inch HannStar LCD Panel
480*234 LCD Panel Display
HSD070I651-F001
Product Description
HannStar LCD PANEL 7.0 inch 480*234 lcd panel display HSD070I651-F001
HSD070I651-F001 LCD Panel Product details :
HannStar LCD Screen HSD070I651-F001
Panel BrandHannStar
Model P/NHSD070I651-F001
Diagonal Size7.0"
Panel Typea-Si TFT-LCD, LCM
Resolution480(RGB)×234 76PPI
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Active Area154.08(W)×86.58(H) mm
Bezel Opening156.4(W)×89.0(H) mm
Outline(mm)164.9(W)×100(H)
TreatmentAntiglare, Hard coating (3H)
Luminance200 (Typ.)(cd/m²)
Contrast Ratio500 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle70/70/65/65 (Typ.)(CR≥10)
Work ModeTN, Normally White, Transmissive
Good View at6 o'clock
Response5/20 (Typ.)(Tr/Td) ms
Color DepthFull color
Backlight3S5P WLED , 20K hours , No Driver
Mass150g (Typ.)
Used forPortable DVD Player / Video Door Phone Digital / Photo Frame
TouchscreenWithout
Signal TypeTFT Specific Analog RGB , 26 pins FPC
Voltage Supply3.3/-/15/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Max. RatingsStorage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C
HSD070I651-F001 LCD Panel Information:
HSD070I651-F001 LCD Panel Shipping and Package :
7.0 Inch HannStar LCD Panel 480*234 LCD Panel Display HSD070I651-F001 0
Shipping Information for HSD070I651-F001 LCD Panel:
HSD070I651-F001 LCD Panel Package Handling Instructions:
HSD070I651-F001 LCD Panel FAQ:
Q: If I place order now,when will you ship the goods of HSD070I651-F001 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: Can I pay my order of HSD070I651-F001 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: Do you accept sample orders of HSD070I651-F001?
A: Of course!sample order is welcome !
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%