7.0 Inch 480*234 HSD070I651-C00 LCD Screen Display For Digital Photo Frame
Brand Name: HannStar
Model Number: HSD070I651-C00
China
Model Name:
HSD070I651-C00
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
480(RGB)×234 76PPI
Active Area:
154.08(W)×86.58(H) Mm
Bezel Opening:
156.4(W)×89.0(H) Mm
Outline Size:
164.9(W)×100(H)(D) Mm
Work Mode:
TN, Normally White, Transmissive
Weight:
160/170g (Typ./Max.)
Application:
Digital Photo Frame / Portable DVD Player / Video Door Phone
Signal Interface:
TFT Specific Analog RGB , 26 Pins FPC
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
HSD070I651-C00
HSD070I651-C00 LCD Screen Display
480*234 LCD Screen Display
Product Description
HSD070I651-C00 LCD Screen Product details :
HannStar LCD Screen HSD070I651-C00
Panel Brand HannStar
Model P/N HSD070I651-C00
Diagonal Size 7.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 480(RGB)×234 76PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 154.08(W)×86.58(H) mm
Bezel Opening 156.4(W)×89.0(H) mm
Outline Dim. 164.9(W)×100(H) mm
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (TM)
View Direction 6 o'clock
Response Time 5/20 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode TN, Normally White, Transmissive
Support Color Full color
Light Source CCFL [1 pcs] , 15K hours , W/O Driver
Weight 160/170g (Typ./Max.)
Designed For Portable DVD Player / Video Door Phone / Digital Photo Frame
Touch Panel Without
Interface Type TFT Specific Analog RGB 26 pins FPC
Power Supply 3.3/5/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Environment Operating Temperature: -10 ~ 60 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 70 °C
Caveats for HSD070I651-C00 LCD Screen:
Installation Guide Not Included:
Compatibility Disclaimer:
Flexible Cable Variations:
HSD070I651-C00 LCD Screen Shipping and Package :
7.0 Inch 480*234 HSD070I651-C00 LCD Screen Display For Digital Photo Frame 0
HSD070I651-C00 LCD Screen Package Contents:
1 PCS LCD Panel or test board, based on your preference.
Package Handling:
Pre-installation Testing:
Installation Guidelines:
Before initiating the testing or installation process, kindly ensure the following steps:
HSD070I651-C00 LCD Screen Shipping Information:
Shipping Costs and Taxes:
Processing and Dispatch:
Estimated Delivery Time:
Specific Estimated Delivery Timeframes:
United States / United Kingdom / Australia: 7-30 working days.
Canada: 7-35 working days.
France / Spain / Germany: 7-30 working days.
Eastern Europe: 16-30 working days.
Italy / Brazil / South America: 30-50 working days.
Optional DHL Express Shipping:
HSD070I651-C00 LCD Screen FAQ:
Q: If I place order now,when will you ship the goods of HSD070I651-C00 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: How can I trace my order of HSD070I651-C00 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: Can I pay my order of HSD070I651-C00 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: Do you accept sample orders of HSD070I651-C00 ?
A: Of course!sample order is welcome !
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%