7.0 Inch HSD070I651-A02 TFT LCD Screen 480*234 HannStar LCD Screen
Brand Name: HannStar
Model Number: HSD070I651-A02
China
Model Name:
HSD070I651-A02
Diagonal Size:
7.0"
154.08(W)×86.58(H) Mm
Bezel Opening:
156.4(W)×89.0(H) Mm
Outline Size:
164.9(W)×100(H) ×6(D) Mm
Lamp Type:
1 Pcs CCFL , 15K Hours , No Driver
Weight:
160/170g (Typ./Max.)
Application:
Digital Photo Frame / Portable DVD Player / Video Door Phone
Signal Interface:
TFT Specific Analog RGB , 26 Pins FPC
Highlight:
HSD070I651-A02
HSD070I651-A02 TFT LCD Screen
480*234 HannStar LCD Screen
Product Description
7.0 inch HSD070I651-A02 TFT LCD Screen 480*234 LCD Module
HSD070I651-A02 LCD Screen Product details :
HannStar LCD Screen HSD070I651-A02
Panel Brand HannStar
Model P/N HSD070I651-A02
Diagonal Size 7.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Active Area 154.08(W)×86.58(H) mm
Bezel Opening 156.4(W)×89.0(H) mm
Outline(mm) 164.9 × 100 × 6 (H×V×D)
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 350 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10)
Response 5/20 (Typ.)(Tr/Td) ms
Good View at 6 o'clock
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Color Depth Full color
Backlight 1 pcs CCFL , 15K hours , No Driver
Mass 160/170g (Typ./Max.)
Used for Digital Photo Frame / Portable DVD Player / Video Door Phone
Touchscreen Without
Signal Type TFT Specific Analog RGB , 26 pins FPC
Voltage Supply 3.3/5/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 70 °C Operating Temp.: -10 ~ 60 °C
Payment Options for the HSD070I651-A02 LCD Screen:
1. Diverse Payment Methods for Your Convenience
Western Union Remittance: Offering a convenient way for you to transfer funds internationally.
Bank Transfer/TT: A reliable and direct method for transferring funds between bank accounts.
2. Secure Transactions with Major Credit Cards
3. Timely Payment Ensures Swift Processing
4. Accurate Shipping Address for a Smooth Delivery
HSD070I651-A02 LCD Screen Shipping and Package :
7.0 Inch HSD070I651-A02 TFT LCD Screen 480*234 HannStar LCD Screen 0
Efficient Shipping for Your HSD070I651-A02 LCD Screen:
1. Swift Dispatch: Your Order in Motion
2. Timely Arrival: Your Goods on Schedule
3. Accurate Shipping Information: Your Satisfaction Guaranteed
HSD070I651-A02 LCD Screen Refund and Return Policy:
1. Initiate Return Process: Your Satisfaction is Our Priority
2. Refund and Re-Delivery Process: A Fair and Efficient Approach
3. Defective Products and Timely Returns: Your Satisfaction Guaranteed
4. Fair Refund Policy: Your Trust Matters to Us
5. Addressing Shipping Concerns: Your Convenience is Paramount
6. Our Pledge to Assist You
HSD070I651-A02 LCD Screen FAQ:
Q: How long will I receive my goods HSD070I651-A02 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: Can You declare my order of HSD070I651-A02 to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: Can I pay my order of HSD070I651-A02 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%