Hannstar 7.0 Inch 480*234 26 Pin TFT LCD Display HSD070I651-A00
Brand Name: HannStar
Model Number: HSD070I651-A00
China
Model Name:
HSD070I651-A00
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
480(RGB)×234 76PPI
Active Area:
154.08(W)×86.58(H) Mm
Outline Dim.:
164.9(H)×100(V) Mm
Bezel Opening:
156.4(W)×89.0(H) Mm
Contrast Ratio:
500:1 (Typ.) (TM)
Interface Type:
TFT Specific Analog RGB , 26 Pins FPC
Panel Weight:
165/175g (Typ./Max.)
Designed For:
Digital Photo Frame / Portable DVD Player / Video Door Phone
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
26 Pin TFT LCD Display
HSD070I651-A00 TFT LCD Display
HSD070I651-A00
Product Description
HSD070I651-A00 LCD Screen Product details :
HannStar LCD Screen HSD070I651-A00
Panel Brand HannStar
Model P/N HSD070I651-A00
Diagonal Size 7.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 480(RGB)×234 76PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 154.08(W)×86.58(H) mm
Bezel Opening 156.4(W)×89.0(H) mm
Outline Dim. 164.9(H)×100(V) mm
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (TM)
View Direction 6 o'clock
Response Time 5/20 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode TN, Normally White, Transmissive
Support Color Full color
Light Source CCFL [1 pcs] , 15K hours , W/O Driver
Weight 165/175g (Typ./Max.)
Designed For Digital Photo Frame / Portable DVD Player / Video Door Phone
Touch Panel Without
Interface Type TFT Specific Analog RGB , 26 pins FPC
Power Supply 3.3/5/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Environment Operating Temperature: -10 ~ 60 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 70 °C
HSD070I651-A00 LCD Screen Products and Services:
HSD070I651-A00 LCD Screen Shipping and Package :
Hannstar 7.0 Inch 480*234 26 Pin TFT LCD Display HSD070I651-A00 0
HSD070I651-A00 LCD Screen Shipping:
HSD070I651-A00 LCD Screen Return Policy:
HSD070I651-A00 LCD Screen FAQ:
Q: How long is the warranty of HSD070I651-A00 ?
A: 90days warranty .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of HSD070I651-A00 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: How can I trace my order of HannStar HSD070I651-A00 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: Can I pay my goods HSD070I651-A00 by credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%