1920*1080 lcd screen module 15.6 inch lcd panel LQ156D1JW31
Brand Name: SHARP
Model Number: LQ156M1JW31
China
Model Name:
LQ156M1JW31
Diagonal Size:
15.6"
Resolution:
1920(RGB)×1080 FHD 141PPI
Active Area:
344.16(W)×193.59(H) Mm
Outline(mm):
351.9(H)×220.2(V)×2.8(D) Mm
Luminance:
400 (Typ.)(cd/m²)
Contrast Ratio:
1000: 1 (Min.) (TM)
Viewing Angle:
89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10)
Reaction Time:
30 (Typ.)(Tr+Td)
Used For:
Industrial
Product Description
LQ156M1JW31 Product details :
SHARP LCD SCREEN LQ156M1JW31
Brand SHARP
Model Name LQ156M1JW31
Diagonal Size 15.6 inch
Screen type Oxide TFT-LCD, LCM
Resolution 1920(RGB)×1080 FHD 141PPI
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 344.16(W)×193.59(H) mm
Outline Dim. 351.9(H)×220.2(V)×2.8(D) mm
Treatment Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Brightness 400 (Typ.)
contrast 1000:1 (Typ.)
Viewing angle 89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10)
Operating Mode New Mode2, Normally Black, Transmissive
Number of color 16.7M , 71% NTSC
Reaction time 30 (Typ.)(Tr+Td)
Backlight type WLED , 15K hours, with LED driver
Refresh rate 60Hz
Form Style Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Touch function No touch
Designed For Laptop Gaming
Signal eDP (2 Lanes) , eDP1.3 , HBR1 (2.7G/lane) , 30 pins Connector
Power Supply 3.3V (Typ.)
Environment Operating: 0 ~ 50 °C ; Storage: -25 ~ 60 °C
LQ156M1JW31 Customer Service Policy:
LQ156M1JW31 Payment:
1. We accept Paypal
2. All major credit cards are accepted through our secure payment processor PayPal.
3. If you have any problems of payment, please contact us.
LQ156M1JW31 Warm Reminder:
(1). To Brazil buyers, Need to offer us CNPJ or CPF if ship the goods by DHL/FEDEX/EMS.
LQ156M1JW31 Description:
No.1: About Payment Information
We accept Escrow service.
No.2: About Customs Duty & Handling Fee:
For all customers` orders, we do not charge handing fee, even 1pcs part.
No.3: Abount Shipping Information:
We will ship out your items within 1-5 business days after the payment is cleared.
LQ156M1JW31 FAQ:
Q: Can I pay my goods LQ156M1JW31 by credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How do you ship my goods SHARP LQ156M1JW31 ?
A: We can shipping all over the world.via DHL,UPS,Fedex and EMS.
Q: Are you manufactory or trade company ?
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of LQ156M1JW31 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
LQ156M1JW31 Shipping and Package :
1920*1080 lcd screen module 15.6 inch lcd panel LQ156D1JW31 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%