Hannstar HSD070JDW6-A00-0299 RGB 800*480 7.0 inch IPS TFT LCD module screen
Brand Name: HannStar
Model Number: HSD070JDW6-A00-0299
China
Model Name:
HSD070JDW6-A00-0299
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
800(RGB)×480, WVGA 133PPI
Active Area:
152.4(W)×91.44(H) Mm
Outline Size:
159.7(W)×101.5(H) ×1.27(D) Mm
Surface:
Antiglare, Hard Coating (3H)
Brightness:
0 Cd/m²
Contrast Ratio:
1000:1 (Typ.) (TM)
Driver IC:
COG Built-in 1 Source + 1 Gate Chips
Application:
Automotive Display
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
HSD070JDW6-A00-0299 Product details :
HannStar LCD Screen HSD070JDW6-A00-0299
Panel Brand HannStar
Model P/N HSD070JDW6-A00-0299
Diagonal Size 7.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD, CELL , FOG
Resolution 800(RGB)×480, WVGA 133PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 152.4(W)×91.44(H) mm
Outline Dim. 159.7(W)×101.5(H)×1.27(D) mm
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 0 cd/m²
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
View Direction Symmetry
Response Time 30 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode IPS Pro, Normally Black, Transmissive
Plate Thickness 0.50+0.50 mm
Transmittance 3.8% (Typ.)(with Polarizer)
Support Color 16.7M 70% NTSC
Light Source No B/L
Designed For Automotive Display
Touch Panel Without
D-IC Detail COG Built-in 1 source + 1 gate chips
Interface Type Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI , 60 pins FPC
Power Supply 3.3/12.4/19/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Environment Operating Temperature: -30 ~ 85 °C ; Storage Temperature: -40 ~ 95 °C
HSD070JDW6-A00-0299 Features:
1.Highest quality touch LCD screen replacement parts.
2.Reasonable and competitive price.
HSD070JDW6-A00-0299 Shipping and Package :
Hannstar HSD070JDW6-A00-0299 RGB 800*480 7.0 inch IPS TFT LCD module screen 0
HSD070JDW6-A00-0299 Delivery time is approx:
United States / United Kingdom / Australia 7-14 working days.
Canada 7-25 working days.
France / Spain / Germany may take 7-20 working days.
Eastern Europe may take up to 16-30 working days.
Italy / Brazil / South America may take up to 30-50 working days.
Shipped by DHL Express (Need 3-6 working days to arrive)
HSD070JDW6-A00-0299 Return :
All returns must be informed before returning.
Exchange due to buyer wrong part ordered, buyer needs to pay 2-ways shipping fee.
Return items must have all original packaging and in good condition.
Return postage and insurance charge is non-refundable for refund or new shipment.
Shipping fees are non-refundable.
HSD070JDW6-A00-0299 FAQ:
Q: How can I trace my order of HSD070JDW6-A00-0299 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: Can I pay my goods HSD070JDW6-A00-0299 by credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How long will I receive my goods of HSD070JDW6-A00-0299 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of HSD070JDW6-A00-0299 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%