LQ101R1SX01A Sharp 2560x1600 2K 10.1inch laptop lcd screen Monitor lcd panel
Brand Name: SHARP
Model Number: LQ101R1SX01A
China
Model Name:
LQ101R1SX01A
Diagonal Size:
10.1"
Resolution:
2560(RGB)×1600 [WQXGA] 299PPI
Active Area:
216.96 × 135.6 Mm (H×V)
Outline Dim.:
228 × 148.5 × 4.6 Mm (H×V×D)
Viewing Angle:
80/80/80/80 (Min.)(CR≥10)
Luminance:
400 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
900:1 (Typ.) (TM)
Number Of Color:
1.69Kgs 16.7M , 50% NTSCTyp.)
Used For:
Pad & Tablet
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
LQ101R1SX01A Product details :
SHARP LCD SCREEN LQ101R1SX01A
Brand SHARP
Model Name LQ101R1SX01A
Screen size 10.1inch
Screen type Oxide TFT-LCD, LCM
Resolution 2560(RGB)×1600 [WQXGA] 299PPI
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 216.96 × 135.6 mm (H×V)
Outline Dim. 228 × 148.5 × 4.6 mm (H×V×D)
Treatment Clear,Hard coating
Luminance 400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 900:1 (Typ.) (Transmission)
Viewing angle 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10)
Operating Mode IPS, Normally Black, Transmissive
Number of color 16.7M , 50% NTSC
Reaction time 25 (Typ.)(Tr/Td) ms
Backlight type WLED [7S6P] , 10K hours , W/O Driver
Refresh rate 60Hz
Touch function Without
Designed For Pad & Tablet
Panel weight 151±15g
Interface Type MIPI (2 ch, 4 data lanes) 50 pins Connector
Power Supply 3.3V (Typ.)
Environment Storage temperature: -30 ~ 80 °C Operating temperature: -30 ~ 80 °C
LQ101R1SX01A Customer Service Policy:
We are more than happy to answer any questions that you have, please contact with
1:Orders processed timely after the payment verification.
2:We only ship to confirmed order addresses. Your order address MUST MATCH your Shipping address.
LQ101R1SX01A Payment:
LQ101R1SX01A Shipping:
We reserve the right to charge the shipping fee again for returned items due to wrong address.
LQ101R1SX01A After-sales service:
LQ101R1SX01A FAQ:
Q: Can you tested the LQ101R1SX01A before shipping ?
A: Of course , our lcd panel LQ101R1SX01A was Strictly tested before shipping.
Q: How to order LQ101R1SX01A ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: What happen if the lcd panel LQ101R1SX01A received can't work ?
Q: Are you manufactory or trade company?
LQ101R1SX01A Shipping and Package :
LQ101R1SX01A Sharp 2560x1600 2K 10.1inch laptop lcd screen Monitor lcd panel 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%