Original HannStar 7.0 inch 1280*800 IPS LCD Screen Display Module HSD070PWW1-B00
Brand Name: HannStar
Model Number: HSD070PWW1-B00
China
Model Name:
HSD070PWW1-B00
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
1280(RGB)×800, WXGA 215PPI
Active Area:
150.72(W)×94.2(H) Mm
Outline Size:
161.2(W)×105.5(H) ×4.5(D) Mm
Surface:
Glare (Haze 0%), Hard Coating (3H), Antireflection
Brightness:
400 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
800:1 (Typ.) (TM)
Panel Weight:
95.0g (Max.)
Application:
Pad & Tablet / MID UMPC
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
HSD070PWW1-B00 Product details :
HannStar LCD Screen HSD070PWW1-B00
Panel Brand HannStar
Model P/N HSD070PWW1-B00
Diagonal Size 7.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1280(RGB)×800, WXGA 215PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 150.72(W)×94.2(H) mm
Outline Size 161.2(W)×105.5(H) ×4.5(D) mm
Surface Glare (Haze 0%), Hard coating (3H), Antireflection
Brightness 400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode IPS Pro, Normally Black, Transmissive
Best View on Symmetry
Response Time 25 (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors 262K 50% NTSC
Lamp Type WLED , 10K hours , With LED Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 95.0g (Max.)
Application MID UMPC / Pad & Tablet
Signal Interface LVDS (1 ch, 6-bit) , 30 pins Connector
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
HSD070PWW1-B00 Attentions :
All the items are easy to be fragile ,please test it before installation.
can't be accept the return screen which attmept has been made .
HSD070PWW1-B00 Shipping and Package :
Original HannStar 7.0 inch 1280*800 IPS LCD Screen Display Module HSD070PWW1-B00 0
HSD070PWW1-B00 About transportation:
HSD070PWW1-B00 Contact Us:
2. Working Hours: Monday to Saturday
4. Bulk order is acceptable, lower prices will be offered to you for bulk order.
HSD070PWW1-B00 FAQ:
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: Can I pay my order of HSD070PWW1-B00 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: If I place order now,when will you ship the goods of HSD070PWW1-B00 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: How long will I receive my goods HSD070PWW1-B00 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%