B140XW01 V2 LCD Laptop Screen Panels 262K 45% NTSC Display Colors
Brand Name: AUO
Model Number: B140XW01 V2
China
Model P/N:
B140XW01 V2
Diagonal Size:
14.0"
Resolution:
1366(RGB)×768 WXGA 112PPI
Active Area:
309.399 × 173.952 Mm (H×V)
Outline Size:
323.5 × 192 × 5.2 Mm (H×V×D)
Brightness:
200 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
500:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle:
45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10)
Display Colors:
262K , 45% NTSC
Application:
Laptop
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
B140XW01 V2 LCD Laptop Screen
262K Colors LCD Laptop Screen
Laptop LCD Screen Panels
Product Description
14.0 inch 1366*768 B140XW01 V2 Laptop LCD Screen LED panels
B140XW01 V2 Product details :
AUO LCD SCREEN B140XW01 V2
Panel Brand AUO
Panel Model B140XW01 V2
Panel Size 14.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1366(RGB)×768 WXGA 112PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 309.399(W)×173.952(H) mm
Bezel Opening 312.40(W)×176.95(H) mm
Outline Size 323.5(W)×192(H)×5.2(D) mm
Surface Mirror (Haze 0%), Hard coating (3H)
Brightness 200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (Transmission)
Viewing Angle 45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 8 (Typ.)(Tr+Td) ms
Display Colors 262K , 45% NTSC
Lamp Type WLED , 10K hours, with LED driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Application Laptop
Signal Interface LVDS (1 ch, 6-bit) , 40 pins Connector
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C
B140XW01 V2 Notice:
B140XW01 V2 Payment:
ESCROW, TT, Western Union or Paypal is available for you.
aliexpress will continue to update more payment methods.
When you submit your order you can choose the payment method that suits you.
B140XW01 V2 Delivery:
We can send out the items within 7 working days after payment confirmation.
B140XW01 V2 Other Policies:
1:We are not responsible for any custom duty or import tax.
B140XW01 V2 FAQ:
Q: Can I pay my order of B140XW01 V2 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: Can You declare my order of B140XW01 V2 to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of B140XW01 V2 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
B140XW01 V2 Shippment & Packing
B140XW01 V2 LCD Laptop Screen Panels 262K 45% NTSC Display Colors 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%