IVO TFT LCD Screen Module 10.1 Inch 1024*600 M101GWT9 R3
Brand Name: IVO
Model Number: M101GWT9 R3
China
Model P/N:
M101GWT9 R3
Diagonal Size:
10.1
Resolution:
1024(RGB)×600, WSVGA 117PPI
Active Area:
222.72(W)×125.28(H) Mm
Bezel Opening:
225.72(W)×128.28(H) Mm
Outline Dim.:
244(W)×143(H)×12.9(D) Mm
Luminance:
640 Cd/m² (Typ.)
View Direction:
12 O'clock
Weight:
400/440g (Typ./Max.)
Designed For:
Automotive Display
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
IVO TFT LCD Screen Module
M101GWT9 R3 TFT LCD Screen Module
1024*600 TFT LCD Screen Module
Product Description
New IVO 10.1 inch 1024*600 TFT LCD Screen Module M101GWT9 R3
M101GWT9 R3 Product details :
IVO LCD SCREEN M101GWT9 R3
Manufacturer IVO
Model Name M101GWT9 R3
Screen Size 10.1 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1024(RGB)×600 (WSVGA) 117PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 222.72 × 125.28 (H×V)
Outline(mm) 244 × 143 × 12.9 (H×V×D)
Bezel Area(mm) 225.72 × 128.28 (H×V)
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 640 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800 : 1 (Min.) (TM)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Response 16 (Typ.)(Tr+Td) ms
Good View at 12 o'clock
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Color Depth 262K/16.7M 50% NTSC
Backlight 7S2P WLED , 50K hours , With LED Driver
Mass 400/440g (Typ./Max.)
Used for Automotive Display
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Voltage Supply 3.3V (Typ.)
M101GWT9 R3 WARNING:
* Make sure your original one is same as ours
* Installation guide NOT included, Please ask Skilled person for operation.
M101GWT9 R3 Shippment & Packing:
IVO TFT LCD Screen Module 10.1 Inch 1024*600 M101GWT9 R3 0
M101GWT9 R3 Packing:
M101GWT9 R3 Shipping:
1,We will send out your goods within 3 working days after we get your order .
M101GWT9 R3 FAQ:
Q: How long will I receive my goods M101GWT9 R3 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: If I place order now,when will you ship the goods of M101GWT9 R3 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90 days warranty .
Q: How to make payment of M101GWT9 R3 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%