Original HannStar 7.0 inch HSD070PFW5-A00 IPS LCD Display Module
Brand Name: HannStar
Model Number: HSD070PFW5-A00
China
Model P/N:
HSD070PFW5-A00
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
1024(RGB)×600, WSVGA 169PPI
Active Area:
153.6(W)×90(H) Mm
Outline Size:
161.16(W)×100.97(H) ×5.04(D) Mm
Brightness:
550 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
1000 : 1 (Typ.) (TM)
Display Mode:
IPS Pro, Normally Black, Transmissive
Panel Weight:
75.0/85.0g (Typ./Max.)
Application:
Pad & Tablet
Product Description
HSD070PFW5-A00 Product details :
HannStar LCD Screen HSD070PFW5-A00
Brand HannStar
Model P/N HSD070PFW5-A00
Diagonal Size 7.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1024(RGB)×600, WSVGA 169PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 153.6(W)×90(H) mm
Outline Size 161.16(W)×100.97(H) ×5.04(D) mm
Surface Hard coating
Brightness 550 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode IPS Pro, Normally Black, Transmissive
Best View on Symmetry
Response Time 13/15 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 16.7M 50% NTSC
Lamp Type 3S7P WLED , 10K hours , With LED Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 75.0/85.0g (Typ./Max.)
Application Pad & Tablet
Signal Interface MIPI (4 data lanes) , 40 pins Connector
Input Voltage 1.8/3.3/10.7/17/-10V (Typ.)(VDD1/VDD2/AVDD/VGH/VGL)
Environment Operating Temp.: -10 ~ 60 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 65 °C
HSD070PFW5-A00 Payment:
We accept alipay here.
All major credit cards are accepted through secure payment processor ESCROW.
We also accept T/T, Western Union, Moneygram.
HSD070PFW5-A00 Shippment & Packing
Original HannStar 7.0 inch HSD070PFW5-A00 IPS LCD Display Module 0
HSD070PFW5-A00 Shipping and Delivery Time:
1.We ship worldwide by DHL,UPS,FedEx,EMS,TNTE-Packet,HK Post,SG Post,China Post etc.
2.We guarantee to ship out within 2 working days after payment confirmation(except Holiday).
3.We only ship to confirmed order address.Your order address MUST MATCH your shipping address.
4.If you haven't received your shipment within 30 days after payment,please contact us.
We will track the shipment and get back to you as soon as possible.
HSD070PFW5-A00 Reminder:
Russian Friend Pay Attention Please !!!
Please fill in receiver's full name in the order due to new policy of Russian customs,
otherwise you probably won't receive package finally .
We are not responsible for nondelivery caused by that client don't provide
enough information when making order.
HSD070PFW5-A00 FAQ:
Q: Can I pay my order of HSD070PFW5-A00 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: If I place order now,when will you ship the goods of HSD070PFW5-A00 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: How can I trace my order of HSD070PFW5-A00 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of HSD070PFW5-A00 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%