B101AW01 V2 HW5A 1024*576 40 pins LCD display TFT Module
Brand Name: AUO
Model Number: B101AW01 V2 HW5A
China
Model P/N:
B101AW01 V2 HW5A
Diagonal Size:
10.1"
Resolution:
1024(RGB)×576 WSVGA 116PPI
Active Area:
222.72(H)×125.28(V) Mm
Outline Size:
235(H)×143(V)×5.2(D) Mm
Viewing Angle:
45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10)
Brightness:
200 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
500:1 (Typ.) (TM)
Screen Weight:
262K , 45% NTSC
Designed For:
Netbook PC
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
B101AW01 V2 HW5A Product details :
AUO LCD SCREEN B101AW01 V2 HW5A
Panel Brand AUO
Panel Model B101AW01 V2 HW5A
Panel Size 10.1"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1024(RGB)×576 WSVGA 116PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 222.72(H)×125.28(V) mm
Bezel Opening 224.72(H)×127.28(V) mm
Outline Size 235(H)×143(V)×5.2(D) mm
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness 200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
View Direction 6 o'clock
Response Time 8 (Typ.)(Tr+Td) ms
Display Colors 262K , 45% NTSC
Lamp Type WLED , 10K hours , With LED Driver
Frequency 60Hz
Designed For Netbook PC
Touch Screen Without
Form Style Wedge (PCBA Bent, T≥5.2mm)
Signal Interface LVDS (1 ch, 6-bit) , 40 pins , terminal
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C
B101AW01 V2 HW5A Please Note:
B101AW01 V2 HW5A Shipping:
1. We will test them strictly before shipment.
3. We will send it within 3 business days after we receive the order.
B101AW01 V2 HW5A Shipment:
B101AW01 V2 HW5A Returns:
B101AW01 V2 HW5A Warranty & Maintenance:
B101AW01 V2 HW5A Important tips:
1.All devices be tested before shipping and 100% working well.
B101AW01 V2 HW5A FAQ:
Q: How do you ship my goods B101AW01 V2 HW5A ?
Q: How long is the warranty of AUOB101AW01 V2 HW5A ?
A: 90days warranty .
Q: Are you manufactory or trade company ?
Q: Can You declare my order of LCD panel glass AUOB101AW01 V2 HW5A at a very low value ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
B101AW01 V2 HW5A Shippment & Packing
B101AW01 V2 HW5A 1024*576 40 pins LCD display TFT Module 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%