B101AW01 V1 AUO 10.1 inch with Resolution1024*576 Lcd screen
Brand Name: AUO
Model Number: B101AW01 V1
China
Model P/N:
B101AW01 V1
Diagonal Size:
10.1"
Resolution:
1024(RGB)×600 [WSVGA] 133PPI
Active Area:
222.72(H)×125.28(V) Mm
Outline Size:
235(H)×143(V)×5.2(D) Mm
Viewing Angle:
45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10)
Brightness:
200 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
500:1 (Typ.) (TM)
Screen Weight:
262K, 51% NTSC
Designed For:
Netbook PC
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
B101AW01 V1 Product details :
Brand AUO
Model Name B101AW01 V1
Diagonal Size 8.9 inch
Screen type a-Si TFT-LCD, LCD module
Resolution 1024(RGB)×600 [WSVGA] 133PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display size 222.72 × 125.28 mm (H×V)
Outline(mm) 235 × 143 × 5.2 mm (H×V×D)
Bezel Opening 224.72 × 127.28 mm (H×V)
Surface Glare (Haze 0%), Hard coating (3H)
Brightness 200 cd/m² (Typ.)
Contrast 500: 1 (Typ.) [Transmission]
Good View at 6 o'clock
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Viewing angle 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10)
Response 8 (Typ.)(Tr+Td) ms
Number of 262K, 45% NTSC
Backlight type WLED, 10K hours, with LED driver
Screen weight 262K, 51% NTSC
Apply to Netbook PC
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
Signal Type LVDS (1 ch, 6-bit), connector, 40 pins
Supply voltage 3.3V (Typ.)
Max. Ratings Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C
B101AW01 V1 Customer Service Policy:
We are more than happy to answer any questions that you have, please contact with
1:Orders processed timely after the payment verification.
2:We only ship to confirmed order addresses. Your order address MUST MATCH your Shipping address.
B101AW01 V1 Shipment:
B101AW01 V1 Returns:
B101AW01 V1 Warranty & Maintenance:
B101AW01 V1 FAQ:
Q: I do not find the LCD I am looking for in the website, what should I do ?
A: You can give us some pictures,we have a lot of LCD out of shelves.
Q: How long will I receive my goods of B101AW01 V1 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: How long is the warranty of B101AW01 V1 ?
A: 90days warranty .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of B101AW01 V1 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
B101AW01 V1 Shippment & Packing
B101AW01 V1 AUO 10.1 inch with Resolution1024*576  Lcd screen 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%