8.9 inch 1024*600 133 PPI B089AW01 V2 LCD display TFT Module
Brand Name: AUO
Model Number: B089AW01 V2
China
Model P/N:
B089AW01 V2
Diagonal Size:
8.9"
Resolution:
1024(RGB)×600 [WSVGA] 133PPI
Active Area:
195.072(H)×113.4(V) Mm
Outline Size:
213.4(H)×129.6(V) ×5.45(T) Mm
Viewing Angle:
45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
200 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
300:1 (Typ.) (TM)
Screen Weight:
262K, 51% NTSC
Designed For:
Netbook PC
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
B089AW01 V2 Product details :
Brand AUO
Model Name B089AW01 V2
Screen size 8.9 inch
Screen type a-Si TFT-LCD, LCD module
Resolution 1024(RGB)×600 [WSVGA] 133PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display size 195.072(H)×113.4(V) mm
Outline Size 213.4(H)×129.6(V) ×5.45(T) mm
Bezel Opening 198.27(H)×116.6(V) mm
Surface Antiglare
Brightness 200 cd/m² (Typ.)
Contrast 300:1 (Typ.) (TM)
Best angle 6 o'clock
Display Mode TN, normally white display, transmissive
Viewing angle 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10)
Responding 8 (Typ.)(Tr+Td) ms
Number of 262K, 51% NTSC
Lamp Type 3S8P WLED, 10K hours, with LED driver
Screen weight 262K, 51% NTSC
Apply to Netbook PC
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
Signal system LVDS (1 ch, 6-bit), connector, 40 pins
Supply voltage 3.3V (Typ.)
Maximum Working: 0 ~ 50 °C; Storage: -20 ~ 60 °C
B089AW01 V2 Customer Service Policy:
We are more than happy to answer any questions that you have, please contact with
1:Orders processed timely after the payment verification.
2:We only ship to confirmed order addresses. Your order address MUST MATCH your Shipping address.
B089AW01 V2 Shipment:
B089AW01 V2 About Shipping:
- Please provide the full name of consignee and detailed address for shipping.
B089AW01 V2 Warranty :
1, We take 12 months warranty from the shipping date , no matter what quality problem it's .
B089AW01 V2 FAQ:
Q: Can you tested the B089AW01 V2 before shipping ?
A: Of course , our lcd panel B089AW01 V2 was Strictly tested before shipping.
Q: How to order B089AW01 V2 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: What happen if the lcd panel B089AW01 V2 received can't work ?
Q: Are you manufactory or trade company?
B089AW01 V2 Shippment & Packing
8.9 inch 1024*600 133 PPI B089AW01 V2 LCD display TFT Module 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%