800*600 8.4inch 20pins LVDS CCFL TFT LCD Screen B084SN03 V0
Brand Name: AUO
Model Number: B084SN03 V0
China
Model P/N:
B084SN03 V0
Diagonal Size:
8.4"
Resolution:
800(RGB)×600 SVGA 119PPI
Active Area:
170.4(W)×127.8(H) Mm
Outline Size:
203(W)×142.5(H) Mm
Brightness:
220 Cd/m² (Typ.)
Viewing Angle:
60/60/60/40 (Typ.)(CR≥10)
Number Of:
262K, 48% NTSC
Application:
Industrial
Interface Type:
LVDS (1 Ch, 6-bit), 20 Pins, Connector
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
B084SN03 V0 Product details :
Manufacturer AUO
Model Name B084SN03 V0
Screen size 8.4 inch
Screen type a-Si TFT-LCD, LCD module
Resolution 800(RGB)×600 SVGA 119PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display size 170.4(Horizontal)×127.8(Vertical) mm
Outline Dim. 203(W)×142.5(H) mm
Bezel Opening 173.8(Horizontal)×131.2(Vertical) mm
Brightness 220 cd/m² (Typ.)
Contrast 350:1 (Typ.) (TM)
Best angle 6 o'clock
Display Mode TN, normally white display, transmissive
Viewing angle 60/60/60/40 (Typ.)(CR≥10)
Response Time 10/25 (Typ.)(Tr/Td) ms
Number of 262K, 48% NTSC
Backlight type 1 pcs CCFL, 20K hours, no driver
Screen weight 215±10g
Apply to Industrial
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
Signal system LVDS (1 ch, 6-bit), 20 pins, connector
Supply voltage 3.3V (Typ.)
Maximum Working temperature: 0 ~ 50 °C; Storage temperature: -20 ~ 60 °C
- We provide a wide variety of LCD screens, touch screens, inverters and other accessories.
B084SN03 V0 About Shipping:
B084SN03 V0 Delivery time is approx:
7-15 working days to USA,Ship by USPS with track number.
14-22 business days to UK Australia,Canada.
18-25 business days to Greece,Spain,Poland,Norway.
18-25 business days to Germany,Filand.Sweden,Malta.
20-25 business days to France, Czech. most of Europe.
30-40 business days to other countries(Brazil and Russia).
This is the normally around ship time.if your country strict customs and will cause delay.
B084SN03 V0 Return:
B084SN03 V0 FAQ:
Q: How to order AUO lcd panel B084SN03 V0 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: Can you tested the B084SN03 V0 before shipping ?
A: Of course , 8.4 inch lcd screen B084SN03 V0 was Strictly tested before shipping.
Q: What happen if the B084SN03 V0 received can't work ?
Q: How long the warranty of the B084SN03 V0 ?
A: 90 days .
B084SN03 V0 Shippment & Packing
800*600 8.4inch 20pins LVDS CCFL TFT LCD Screen B084SN03 V0 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%