B080UAN02.0 1200*1920 45 pins for AUO LCD SCREEN
Brand Name: AUO
Model Number: B080UAN02.0
China
Model P/N:
B080UAN02.0
Diagonal Size:
8.0"
Resolution:
1200(RGB)×1920 WUXGA 283PPI
Active Area:
107.64 × 172.224 (H×V) Mm
Outline Size:
114.6(W)×184.1(H) ×3.95(D) Mm
Brightness:
400 Cd/m² (Typ.)
Viewing Angle:
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Weight:
80.0g (Max.)
Application:
Pad & Tablet
Interface Type:
45 Pins MIPI (4 Data Lanes), Connector
Product Description
1200x1920 MIPI Interface 45 pins 8 inch TFT LCD Screen Display B080UAN01.4
B080UAN02.0 Product details :
AUO LCD SCREEN B080UAN01.4
Panel Brand AUO
Model Name B080UAN01.4
Screen size 8.0 inch
Screen type a-Si TFT-LCD, LCD module
Resolution 1200(RGB)×1920 WUXGA 283PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display size 107.64 × 172.224 (H×V) mm
Outline Dim. 114.6(W)×184.6(H) ×3.65(D) mm
Treatment Hard coating (1H)
Brightness 400 cd/m² (Typ.)
Contrast 800:1 (Typ.) (transmission)
View Direction Symmetry
Operating Mode AHVA, normally black display, transmissiv
Viewing angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Responding 25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Number of 16.7M, 60% NTSC
Backlight type 7S3P WLED, 15K hours, without driver
Screen weight 90.0g (Max.)
Apply to Pad & Tablet
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
Interface Type MIPI (4 data lanes), 45 pins, connector
Supply voltage 3.3V (Typ.)
Maximum Working: -20 ~ 60 °C; Storage: -30 ~ 70 °C
B080UAN02.0 Customer Service Policy:
B080UAN02.0 About Shipping:
B080UAN02.0 Delivery time is approx:
United States / United Kingdom / Australia 7-14 working days.
Canada 7-25 working days.
France / Spain / Germany may take 7-20 working days.
Eastern Europe may take up to 16-30 working days.
Italy / Brazil / South America may take up to 30-50 working days.
Shipped by DHL Express (Need 3-6 working days to arrive)
B080UAN02.0 Return and feedback:
All returns must be informed before returning.
requirement that informs the seller longer than 7 days.
Exchange due to buyer wrong part ordered, buyer needs to pay 2-ways shipping fee.
Return items must have all original packaging and in good condition.
Return postage and insurance charge is non-refundable for refund or new shipment.
Shipping fees are non-refundable.
B080UAN02.0 FAQ:
Q: How to order BOE lcd panel B080UAN02.0 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: Can you tested the B080UAN02.0 before shipping ?
A: Of course , 8.0 inch lcd screen B080UAN02.0 was Strictly tested before shipping.
Q: What happen if the B080UAN02.0 received can't work ?
Q: How long the warranty of the B080UAN02.0 ?
A: 90 days .
B080UAN02.0 Shippment & Packing
B080UAN02.0 1200*1920 45 pins for AUO LCD SCREEN 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%