| Model Number: | HSD070JDW6-A00 |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
7.0 inch Original Automotive Display LCD display screen For HSD070JDW6-A00
HSD070JDW6-A00 Product details :
| HannStar LCD Screen HSD070JDW6-A00 | |
|---|---|
| Panel Brand | HannStar |
| Model P/N | HSD070JDW6-A00 |
| Diagonal Size | 7.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 800(RGB)×480, WVGA 133PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 152.4(W)×91.44(H) mm |
| Bezel Opening | 154.4(W)×93.44(H) mm |
| Outline Size | 165(W)×104.07(H) ×8.5(D) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 1000 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | IPS Pro, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Display Colors | 16.7M 70% NTSC |
| Lamp Type | 7S4P WLED , 30K hours , Without Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Weight | 153±10g |
| Application | Automotive Display |
| Signal Interface | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI , 60 pins FPC |
| Input Voltage | 3.3/12.4/19/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |