11.6 inch slim eDP 30 pins matte notebook screen 1366*768 B116XTN02.1
Brand Name: AUO
Model Number: B116XTN02.1
China
Model P/N:
B116XTN02.1
Diagonal Size:
11.6"
Resolution:
1366(RGB)×768 [WXGA] 135PPI
Active Area:
256.05 × 144 Mm (H×V)
Outline(mm):
278 × 168 × 3.6 Mm (H×V×D)
Luminance:
220 (Typ.)
Contrast Ratio:
400:1 (Typ.) (Transmission)
Response:
262K , 45% NTSC
Display Colors:
97.0g (Max.)
Used For:
Laptop Netbook PC
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
B116XTN02.1 Product details :
AUO LCD SCREEN B116XTN02.1
Panel Brand AUO
Panel Model B116XTN02.1
Panel Size 11.6"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1366(RGB)×768 [WXGA] 135PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 256.05 × 144 mm (H×V)
Outline Size 278 × 168 × 3.6 mm (H×V×D)
Surface Matte, Hard coating (3H)
Brightness 220 (Typ.)
Contrast Ratio 400 : 1 (Typ.) [Transmission]
Viewing Angle 45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 8 (Typ.)(Tr+Td) ms
Display Colors 262K , 45% NTSC
Lamp Type WLED , 10K hours, with LED driver
Form Style Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Frequency 60Hz
Designed For Laptop Netbook PC
Touch Panel Without
Signal Interface eDP (2 Lanes) , eDP1.2 , terminal, 30 pins
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Storage temperature: -20 ~ 60 °C Operating temperature: 0 ~ 50 °C
B116XTN02.1 Description:
1.Highest quality touch LCD screen replacement parts.
2.Reasonable and competitive price.
6.Each item has been checked and in good condition before shipping.
B116XTN02.1 About Shipping:
B116XTN02.1 Delivery time is approx:
United States / United Kingdom / Australia 7-14 working days.
Canada 7-25 working days.
France / Spain / Germany may take 7-20 working days.
Eastern Europe may take up to 16-30 working days.
Italy / Brazil / South America may take up to 30-50 working days.
Shipped by DHL Express (Need 3-6 working days to arrive)
B116XTN02.1 Return and feedback:
All returns must be informed before returning.
Exchange due to buyer wrong part ordered, buyer needs to pay 2-ways shipping fee.
Return items must have all original packaging and in good condition.
Return postage and insurance charge is non-refundable for refund or new shipment.
Shipping fees are non-refundable.
B116XTN02.1 FAQ:
Q: I do not find the LCD I am looking for in the website, what should I do ?
A: You can give us some pictures,we have a lot of LCD out of shelves.
Q: How long will I receive my goods of B116XTN02.1 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: How to make payment for B116XTN02.1 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: What happen if the B116XTN02.1 I receive can't work ?
B116XTN02.1 Shippment & Packing
11.6 inch slim eDP 30 pins matte notebook screen 1366*768 B116XTN02.1 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%