RGB Vertical Stripe A089SW01 V1 1024*600 40 pins LCD SCREEN
Brand Name: AUO
Model Number: A089SW01 V1
China
Model P/N:
A089SW01 V1
Diagonal Size:
8.9"
Resolution:
1024(RGB)×600 [WSVGA] 133PPI
Active Area:
195.072 × 113.4 Mm (H×V)
Bezel Opening:
156.3(W)×118.4(H) Mm
Outline Dim.:
213.36 × 129.55 × 5.45 Mm (H×V×D)
Weight:
179g (Typ.)
Designed For:
Netbook PC
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
A089SW01 V1 Product details :
AUO LCD SCREEN A089SW01 V1
Panel Brand AUO
Panel Model A089SW01 V1
Panel Size 8.9"
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 1024(RGB)×600 [WSVGA] 133PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 195.072 × 113.4 mm (H×V)
Bezel Opening 198.27 × 116.6 mm (H×V)
Outline Size 213.36 × 129.55 × 5.45 mm (H×V×D)
Surface Glare (Haze 0%)
Brightness 180 (Typ.)
Contrast Ratio 300 : 1 (Typ.) [Transmission]
Viewing Angle 40/40/20/40 (Typ.) (CR≥10
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors 262K
Lamp Type 3S8P WLED , 10K hours, with LED driver
Frequency 60Hz
Panel Weight 179g (Typ.)
Used for Netbook PC
Touchscreen Without
Signal Interface LVDS (1 ch, 6-bit) , terminal, 40 pins
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Storage temperature: -20 ~ 60 °C Operating temperature: 0 ~ 50 °C
A089SW01 V1 Specifications:
> Fast delivery
> Best price
> Good quality
> Excellent service
> new and original; we offer high quality, fast delivery, competitive price for our customers;
> Please send your RFQ(request for quoting) to get latest price;
> We will ship the items within 2 working days after receive the payment;
> We can ship to you by UPS/DHL//EMS/Fedex. Please contact us and we will use your preferred ways;
> Warranty of each part.
A089SW01 V1 Shipping:
5: If you do not receive your item on time, please contact us immediately for further assistance.
A089SW01 V1 Refund&Replacement:
1. Please contact us within 7 days if you have any question after you receiving the items.
2.The returned items has to be in its original condition, specific reason for the return,
We will issue a return or replacement for your order after we received the returns.
3.The buyer is responsible for all the shipping cost incurred.
A089SW01 V1 Customs:
A089SW01 V1 FAQ:
Q: Can I pay my order of A089SW01 V1 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of A089SW01 V1 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: How can I trace my order of A089SW01 V1 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90 days warranty .
A089SW01 V1 Shipping and Package :
RGB Vertical Stripe A089SW01 V1 1024*600 40 pins LCD SCREEN 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%