7 inch LCD Display Screen A070VW08 V0 LCD Panel Screen For Car Navigation Spare Auto Parts
Brand Name: AUO
Model Number: A070VW08 V0
China
Model P/N:
A070VW08 V0
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
800(RGB)×480, WVGA, 133PPI
Active Area:
152.4(W)×91.44(H) Mm
Outline(mm):
164(H)×103(V)×5.3(D) Mm
Viewing Angle:
80/80/50/60 (Typ.) (CR≥10)
Display Colors:
16.7M , 50% NTSC
Application:
Digital Photo Frame Portable DVD Player MP3 PMP
Product Description
A070VW08 V0 Product details :
AUO LCD SCREEN A070VW08 V0
Panel Brand AUO
Panel Model A070VW08 V0
Panel Size 7.0"
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 800(RGB)×480, WVGA, 133PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 152.4(W)×91.44(H) mm
Bezel Opening 154.4(W)×93.44(H) mm
Outline Size 164(H)×103(V)×5.3(D) mm
Surface Matte, Hard coating (3H)
Brightness 250 (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (Transmission)
Viewing Angle 80/80/50/60 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors 16.7M , 50% NTSC
Lamp Type 3S7P WLED , 10K hours , Without Driver
Frequency 60Hz
Panel Weight 150±10g
Touch Screen Without
Application Digital Photo Frame Portable DVD Player MP3 PMP
Signal Interface TTL (1 ch, 8-bit) + SPI , FPC , 60 pins
Input Voltage 3.3/5/-5/14/-14V (Typ.)(VCC/VDPA/VDNA/VGH/VGL)
Environment Storage temperature: -20 ~ 70 °C Operating temperature: -10 ~ 60 °C
A070VW08 V0 Payment:
A070VW08 V0 Shipment:
A070VW08 V0 Warranty :
1, We take 12 months warranty from the shipping date , no matter what quality problem it's .
A070VW08 V0 FAQ:
Q: Can I pay my order of A070VW08 V0 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of A070VW08 V0 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: How can I trace my order of A070VW08 V0 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90 days warranty .
A070VW08 V0 Shipping and Package :
7 inch LCD Display Screen A070VW08 V0 LCD Panel Screen For Car Navigation Spare Auto Parts 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%