7 inch AUO A070VW05 V1 LCD Display Screen Panel For Car Auto Replacement
Brand Name: AUO
Model Number: A070VW05 V1
China
Model P/N:
A070VW05 V1
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
800(RGB)×480, WVGA 133PPI
Active Area:
152.4(W)×91.44(H) Mm
Outline(mm):
165(H)×104(V)×4.37(D) Mm
Brightness:
375 Cd/m² (Typ.)
Viewing Angle:
65/65/45/65 (Typ.) (CR≥10)
Designed For:
Automotive Display Digital Photo Frame
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
A070VW05 V1 Product details :
AUO LCD SCREEN A070VW05 V1
Panel Brand AUO
Panel Model A070VW05 V1
Panel Size 7.0"
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 800(RGB)×480, WVGA, 133PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 152.4(W)×91.44(H) mm
Bezel Opening 154.4(W)×93.44(H) mm
Outline Size 165(H)×104(V)×4.37(D) mm
Surface Matte, Hard coating (3H)
Brightness 375 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (Transmission)
Viewing Angle 65/65/45/65 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors 16.7M , 50% NTSC
Lamp Type WLED [3S9P] , 10K hours, no driver
Frequency 60Hz
Panel Weight 127g (Typ.)
Used for Automotive Display Digital Photo Frame
Touchscreen Without
Signal Interface 50 pins Parallel RGB (1 ch, 8-bit) , FPC
Input Voltage 3.3/3.3/11/18/-8V (Typ.)(VDDIO/GVDDIO/AVDD/VGH/VGL)
Environment Operating temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage temperature: -30 ~ 80 °C
A070VW05 V1 Customer Service Policy
We are more than happy to answer any questions that you have, please contact with
1:Orders processed timely after the payment verification.
2:We only ship to confirmed order addresses. Your order address MUST MATCH your Shipping address.
A070VW05 V1 Payment:
1.we acceptant payment method:Tl,paypal,credit card,Escrow,western union and others.
2.Full payment must be paid within 3days after order confirmed.
3.The buyer is responsable for any tax/or duty charged by theircountry.
A070VW05 V1 Warranty & Maintenance:
A070VW05 V1 Returns:
A070VW05 V1 FAQ:
Q: I do not find the LCD I am looking for in the website, what should I do ?
A: You can give us some pictures,we have a lot of LCD out of shelves.
Q: How long will I receive my goods of A070VW05 V1 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: How long is the warranty of A070VW05 V1 ?
A: 90days warranty .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of A070VW05 V1?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
A070VW05 V1 Shipping and Package :
7 inch AUO A070VW05 V1 LCD Display Screen Panel For Car Auto Replacement 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%