A070VW04 V4 800*480 133PPI LCD SCREEN
Brand Name: AUO
Model Number: A070VW04 V4
China
Model P/N:
A070VW04 V4
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
800(RGB)×480, WVGA 133PPI
Active Area:
152.4(W)×91.44(H) Mm
Outline(mm):
164(H)×103(V)×5.4(D) Mm
Brightness:
250 Cd/m² (Typ.)
Viewing Angle:
65/65/50/65 (Typ.) (CR≥10)
Designed For:
Digital Photo Frame Portable DVD Player MP3 PMP
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
A070VW04 V4 Product details :
AUO LCD SCREEN A070VW04 V4
Panel Brand AUO
Panel Model A070VW04 V4
Panel Size 7.0"
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 800(RGB)×480, WVGA, 133PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 152.4(W)×91.44(H) mm
Bezel Opening 154.6(W)×93.64(H) mm
Outline Size 164(H)×103(V)×5.4(D) mm
Treatment Antiglare
Brightness 250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 300:1 (Typ.) (Transmission)
Viewing Angle 65/65/50/65 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors 16.7M 56% NTSC
Lamp Type WLED [3S7P] , 10K hours, no driver
Frequency 55Hz
Panel Weight 154±14g
Designed For Digital Photo Frame Portable DVD Player MP3 PMP
Touch Panel Without
Signal Interface 60 pins Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI , FPC
Input Voltage 3.3/11/18/-7V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL)
Environment Operating temperature: -10 ~ 60 °C ; Storage temperature: -20 ~ 70 °C
A070VW04 V4 Customer Service Policy
We are more than happy to answer any questions that you have, please contact with
1:Orders processed timely after the payment verification.
2:We only ship to confirmed order addresses. Your order address MUST MATCH your Shipping address.
A070VW04 V4 Payment:
1.we acceptant payment method:Tl,paypal,credit card,Escrow,western union and others.
2.Full payment must be paid within 3days after order confirmed.
3.The buyer is responsable for any tax/or duty charged by theircountry.
A070VW04 V4 Shipment:
A070VW04 V4 Returns:
A070VW04 V4 FAQ:
Q: Are you manufactory or trade company?
Q:Can you declared low value for my order when shipping?
A:Yes, We can do it for you if you need.
Q: How to do if I can't find the screen that I require in your listings?
Q: Why big order delivery time are long?
A070VW04 V4 Shipping and Package :
A070VW04 V4 800*480 133PPI LCD SCREEN 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%