7 inch LCD screen A070VW05 V0 Car Navigation GPS Display Inner Screen lcd panel lcd display
Brand Name: AUO
Model Number: A070VW05 V0
China
Model P/N:
A070VW05 V0
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
800(RGB)×480, WVGA 133PPI
Active Area:
152.4(W)×91.44(H) Mm
Outline(mm):
165(W)×104(H) ×5.77(D) Mm
Brightness:
375 Cd/m² (Typ.)
Viewing Angle:
70/70/45/70 (Typ.)(CR≥10)
Designed For:
Automotive Display Digital Photo Frame
Product Description
A070VW05 V0 Product details :
AUO LCD SCREEN A070VW05 V0
Panel Brand AUO
Model Name A070VW05 V0
Screen size 7.0 inch
Screen type a-Si TFT-LCD, LCD module
Resolution 800(RGB)×480, WVGA 133PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display size 152.4(W)×91.44(H) mm
Outline Size 165(W)×104(H) ×5.77(D) mm
Bezel Opening 154.4(W)×93.44(H) mm
Surface Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness 375 cd/m² (Typ.)
Contrast 500:1 (Typ.) (transmission
Display Mode TN, normally white display, transmissive
Viewing angle 70/70/45/70 (Typ.)(CR≥10)
Responding 12/18 (Typ.)(Tr/Td)
Backlight type WLED, with LED driver
Screen weight 132g (Typ.)
Apply to 16.7M, 50% NTSC
Touch function No touch
Application Automotive Display Digital Photo Frame
Signal system Parallel RGB (1 ch, 8-bit) , 40 pins Connector
Supply voltage 3.3V (Typ.)(VCC)
Maximum Working temperature: -20 ~ 70 °C; Storage temperature: -30 ~ 80 °C
A070VW05 V0 Customer Service Policy
We are more than happy to answer any questions that you have, please contact with
1:Orders processed timely after the payment verification.
2:We only ship to confirmed order addresses. Your order address MUST MATCH your Shipping address.
A070VW05 V0 Payment:
1.we acceptant payment method:Tl,paypal,credit card,Escrow,western union and others.
2.Full payment must be paid within 3days after order confirmed.
3.The buyer is responsable for any tax/or duty charged by theircountry.
A070VW05 V0 Shipment:
A070VW05 V0 Return:
A070VW05 V0 FAQ:
Q: Can you test the lcd panel A070VW05 V0 before shipping ?
A: Yes , of course , don't worry , our item was tested ok before shipping .
Q: Do you accept the sample order A070VW05 V0 ?
A: Yes , sample order is welcome.
Q: Can you declared low value of my order A070VW05 V0 ?
A: Yes , we can , you can tell us before shipping .
Q: How long the warranty of lcd A070VW05 V0 ?
A: 90 days .
A070VW05 V0 Shipping and Package :
7 inch LCD screen A070VW05 V0 Car Navigation GPS Display Inner Screen lcd panel lcd display 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%