A070VW04 V3 with driver board lcd display 7 inch 800*480 WLED lcd monitor
Brand Name: AUO
Model Number: A070VW04 V3
China
Model P/N:
A070VW04 V3
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
800(RGB)×480, WVGA 133PPI
Active Area:
152.4(W)×91.44(H) Mm
Outline(mm):
164(W)×103(H) ×5.4(D) Mm
Brightness:
200 Cd/m² (Typ.)
Viewing Angle:
65/65/50/65 (Typ.)(CR≥10)
Designed For:
Digital Photo Frame Portable DVD Player MP3 PMP
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
A070VW04 V3 Product details :
AUO LCD SCREEN A070VW04 V3
Panel Brand AUO
Model Name A070VW04 V3
Screen size 7.0 inch
Screen type a-Si TFT-LCD, LCD module
Resolution 800(RGB)×480, WVGA 133PPI
Pixel RGB Vertical Stripe
Display size 152.4(W)×91.44(H) mm
Outline Dim. 164(W)×103(H) ×5.4(D) mm
Visual size 154.6(W)×93.44(H) mm
Surface Antiglare
Brightness 200 cd/m² (Typ.)
Contrast 300:1 (Typ.) (TM)
Optical mode TN, Normally White, Transmissive
Viewing angle 65/65/50/65 (Typ.)(CR≥10)
Responding 12/18 (Typ.)(Tr/Td)
Backlight type 3S7P WLED, 10K hours, without driver
Screen weight 154±14g
Apply to 16.7M
Touch function No touch
Designed For Digital Photo Frame Portable DVD Player MP3 PMP
Frame Rate 55Hz
Signal system Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI, 60 pins, FPC
Supply voltage 3.3/11/18/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Maximum Working: 0 ~ 60 °C; Storage: -10 ~ 70 °C
A070VW04 V3 Customer Service Policy
We are more than happy to answer any questions that you have, please contact with
1:Orders processed timely after the payment verification.
2:We only ship to confirmed order addresses. Your order address MUST MATCH your Shipping address.
A070VW04 V3 Payment:
1.we acceptant payment method:Tl,paypal,credit card,Escrow,western union and others.
2.Full payment must be paid within 3days after order confirmed.
3.The buyer is responsable for any tax/or duty charged by theircountry.
A070VW04 V3 SHIPPING METHOD:
FAST SECURITY
2.DHL, FedEx,TNT,UPS, EMS, China Post,Hong-kong Post,EUB arel available.
A070VW04 V3 Return:
A070VW04 V3 FAQ:
Q: Are you manufactory or trade company?
Q: Do you accept the sample order of A070VW04 V3 ?
A: Yes, Welcome !
Q: How long the warranty of A070VW04 V3  ?
A: 90 days .
Q: What happen if the A070VW04 V3 received can't work ?
A070VW04 V3 Shipping and Package :
A070VW04 V3 with driver board lcd display 7 inch 800*480 WLED lcd monitor 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%