60 Pins TFT-LCD RGB Interface Controller Board 7 Inch 800*480 A070VW04 V2 LCD Screen
Brand Name: AUO
Model Number: A070VW04 V2
China
Model P/N:
A070VW04 V2
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
800(RGB)×480, WVGA, 133PPI
Active Area:
152.4(W)×91.44(H) Mm
Outline Size:
164(W)×103(H) ×5.4(D) Mm
Contrast:
400:1 (Typ.) (TM)
Responding:
12/18 (Typ.)(Tr/Td) Ms
Used For:
Digital Photo Frame Portable DVD Player MP3 PMP
Product Description
A070VW04 V2 Product details :
AUO LCD SCREEN A070VW04 V2
Panel Brand AUO
Panel Model A070VW04 V2
Panel Size 7.0"
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 800(RGB)×480, WVGA, 133PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 152.4(W)×91.44(H) mm
Bezel Opening 154.6(W)×93.64(H) mm
Outline Size 164(H)×103(V)×5.4(D) mm
Surface Matte,
Brightness 200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 400:1 (Typ.) (Transmission)
Viewing Angle 70/70/70/70 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors 16.7M
Lamp Type WLED [3S7P] , 10K hours, no driver
Frequency 60Hz
Panel Weight 154±14g
Touch Screen Without
Application Digital Photo Frame Portable DVD Player MP3 PMP
Signal Interface Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI , 60 pins FPC
Input Voltage 3.3/11/18/-7V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 60 °C ; Storage Temp.: -10 ~ 70 °C
A070VW04 V2 Attention:
1. Please check your laptop model in compatible list or tell if wide screen or standard screen.
2. Please check the LCD screen size and resolution.
3. Please check the Data connector (14pin, 20pin, 30pin(S M L) ,40pin(S,M,L), 50pin 60pin ) and position
4. Please check the physical resolution pixels of LCD screen.
A070VW04 V2 Payment and Taxes:
1. We recommend Alipay to be safer.
A070VW04 V2 About transportation:
1: The recipient must be the company's full name or full name.
4: If a customs clearance fee is incurred, the buyer bears it.
A070VW04 V2 Return:
A070VW04 V2 FAQ:
Q: How long is the warranty of A070VW04 V2 ?
A: 90days warranty .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of A070VW04 V2 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Do you accept sample orders for A070VW04 V2 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: How long will I receive my goods of A070VW04 V2 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
A070VW04 V2 Shipping and Package :
60 Pins TFT-LCD RGB Interface Controller Board 7 Inch 800*480 A070VW04 V2 LCD Screen 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%