Lcd display 7 inch A070VW04 V0 800*480 60 pins lcd panel screen
Brand Name: AUO
Model Number: A070VW04 V0
China
Model P/N:
A070VW04 V0
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
800(RGB)×600, SVGA,133PPI
Active Area:
152.4(W)×91.44(H) Mm
Outline Size:
164(W)×103(H) ×5.4(D) Mm
Contrast:
400:1 (Typ.) (TM)
Responding:
12/18 (Typ.)(Tr/Td) Ms
Used For:
Digital Photo Frame Portable DVD Player MP3 PMP
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
A070VW04 V0 Product details :
AUO LCD SCREEN A070VW04 V0
Panel Brand AUO
Model Name A070VW04 V0
Screen size 7.0 inch
Screen type a-Si TFT-LCD, LCD module
Resolution 800(RGB)×600, SVGA,133PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display size 152.4(W)×91.44(H) mm
Outline Dim. 164(W)×103(H) ×5.4(D) mm
Bezel Opening 154.6(W)×93.44(H) mm
Surface Matte, Hard coating (3H)
Brightness 200 cd/m² (Typ.)
Contrast 400:1 (Typ.) (transmission)
Optical mode TN, normally white display, transmissive
Viewing angle 70/70/70/70 (Typ.)(CR≥10)
Responding 12/18 (Typ.)(Tr/Td)
Backlight type 3S7P WLED, 10K hours, without driver
Screen weight 154±14g
Designed For Digital Photo Frame Portable DVD Player MP3 PMP
Apply to 16.7M
Touch function Without
Signal system Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI, 60 pins, FPC
Supply voltage 3.3/11/18/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Maximum Working temperature: 0 ~ 60 °C; Storage temperature: -10 ~ 70 °C
A070VW04 V0 Attention:
1. Please check your laptop model in compatible list or tell if wide screen or standard screen.
2. Please check the LCD screen size and resolution.
3. Please check the Data connector (14pin, 20pin, 30pin(S M L) ,40pin(S,M,L), 50pin 60pin ) and position
4. Please check the physical resolution pixels of LCD screen.
A070VW04 V0 Payment and Taxes:
1. We recommend Alipay to be safer.
A070VW04 V0 About transportation:
1: The recipient must be the company's full name or full name.
4: If a customs clearance fee is incurred, the buyer bears it.
A070VW04 V0 Return:
A070VW04 V0 FAQ:
Q:If I place order now,when will you ship the goods of A070VW04 V0 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q:Can you give me a discount if I need a large quantity of A070VW04 V0?
A:Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: How long will I receive my goods A070VW04 V0 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q:How to make payment of A070VW04 V0 ?
A:We accept T/T , Paypal , western union .
A070VW04 V0 Shipping and Package :
Lcd display 7 inch A070VW04 V0 800*480 60 pins lcd panel screen 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%