A070VW01 V1 with driver board 800*480 lcd display 7 inch CCFL lcd screen panel
Brand Name: AUO
Model Number: A070VW01 V1
China
Model P/N:
A070VW01 V1
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
800(RGB)×600, SVGA,133PPI
Display Size:
152.4(W)×91.44(H) Mm
Outline Size:
165(W)×104(H) ×6.3(D) Mm
Brightness:
400 Cd/m² (Typ.)
Viewing Angle:
60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10)
Application:
Automotive Display
Product Description
A070VW01 V1 Product details :
AUO LCD SCREEN A070VW01 V1
Panel Brand AUO
Model Name A070VW01 V1
Screen size 7.0 inch
Screen type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 800(RGB)×600, SVGA,133PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display size 152.4(W)×91.44(H) mm
Outline Dim. 165(W)×104(H) ×6.3(D) mm
Bezel Opening 154.6(W)×93.64(H) mm
Treatment Antiglare (Haze 5.5%)
Brightness 400 (Typ.)
Contrast 300:1 (Typ.) (TM)
Best angle 6 o'clock
Operating Mode TN, normally white display, transmissive
Viewing angle 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10)
Responding 12/18 (Typ.)(Tr/Td)
Number of 262K
Backlight type 1 pcs CCFL, 10K hours, without driver
Screen weight 190±10g
Apply to 16.7M
Designed For Automotive Display
Touch function No touch
Signal system TTL (1 ch, 6-bit), 50 pins, FPC
Supply voltage 3.3/8.8/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
A070VW01 V1 Attention:
1. Please check your laptop model in compatible list or tell if wide screen or standard screen.
2. Please check the LCD screen size and resolution.
3. Please check the Data connector (14pin, 20pin, 30pin(S M L) ,40pin(S,M,L), 50pin 60pin ) and position
4. Please check the physical resolution pixels of LCD screen.
A070VW01 V1 About the shipping:
A070VTN06.6 About the goods:
A070VW01 V1 About the return:
Return of the goods, please keep the original packing sound
A070VW01 V1 Other policies:
If you need a lot of quantity, please contact us, will give you a favorable price.
We are not responsible for all taxes and import duties.
A070VW01 V1 FAQ:
Q: How to make payment of A070VW01 V1 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: If I place order now,when will you ship the goods of A070VW01 V1 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: Can You declare my order of A070VW01 V1to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90 days warranty .
A070VW01 V1 Shipping and Package :
A070VW01 V1 with driver board 800*480 lcd display 7 inch CCFL lcd screen panel 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%