AUO A070VTN06.3 7 inch 800*600 50 pinslcd panel
Brand Name: AUO
Model Number: A070VTN06.3
China
Model P/N:
A070VTN06.3
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
800(RGB)×480, WVGA 134PPI
Active Area:
154.08(W)×85.92(H) Mm
Outline Size:
164.9 × 100 × 6 (H×V×D)
Brightness:
670 Cd/m² (Typ.)
Response:
25 (Typ.)(Tr+Td) Ms
Application:
Automotive Display
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
A070VTN06.3 Product details :
AUO LCD SCREEN A070VTN06.3
Panel Brand AUO
Model Name A070VTN06.3
screen size 7.0 inch
Screen type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 800(RGB)×480, WVGA 134PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display size 154.08(W)×85.92(H) mm
Outline(mm) 164.9 × 100 × 6 (H×V×D)
Visual size 157.1(W)×90.92(H) mm
Brightness 670 (Typ.)
Contrast 500:1 (Typ.) (transmission)
Best angle 6 o'clock
Optical mode TN, normally white display, transmissive
Viewing angle 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10)
Responding 25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Number of 16.7M, 53% NTSC
Backlight 3S3P WLED , 10K hours , No Driver
Screen weight 150g (Typ.)
Apply to 16.7M
Used for Automotive Display
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system Parallel RGB (1 ch, 8-bit) , 50 pins FPC
Supply voltage 3.3/10.4/16.0/-6.0V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL)
Maximum Working temperature: -30 ~ 85 °C; Storage temperature: -30 ~ 85 °C
AUO A070VTN06.3 7 inch 800*600 50 pinslcd panelC
A070VTN06.3 Attention:
1. Please check your laptop model in compatible list or tell if wide screen or standard screen.
2. Please check the LCD screen size and resolution.
3. Please check the Data connector (14pin, 20pin, 30pin(S M L) ,40pin(S,M,L), 50pin 60pin ) and position
4. Please check the physical resolution pixels of LCD screen.
A070VTN06.3 About the shipping:
A070VTN06.3 About the goods:
A070VTN06.3 About the return:
Return of the goods, please keep the original packing sound
A070VTN06.3 Shipping:
(Please note:business/working days:NOT including the weekend nor the holidays.)
To most of the countries: 25-45 business days (such as Germany, Spain, Swden, Switzerland etc.)
To the USA, UK and Australia: 7-18 business days
To Russia: 25-60 business days due to Russia post is very slow
For faster delivery,please contact us for express details.
2.We ship your parcel worldwide as gift.Please make sure your shipping address is the right one.
A070VTN06.3 FAQ:
Q: How to order lcd screen A070VTN06.3 ?
A: We accept the T/T , Western union , paypal .
Q: what's the warranty of A070VTN06.3 ?
A: 90 days.
Q: What happen if the AUO A070VTN06.3 I received can't work ?
Q: Can you declared low price of my A070VTN06.3 lcd display when shipping?
A: Yes , please inform us the value you want .
A070VTN06.3 Shipping and Package :
AUO A070VTN06.3 7 inch 800*600 50 pinslcd panel 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%