7 inch LCD module 800*600 A070SN01 V.1 Suitable for industrial display
Brand Name: AUO
Model Number: A070SN01 V1
China
Model P/N:
A070SN01 V1
Diagonal Size:
7.0"
Resolution:
800(RGB)×600, SVGA, 143PPI
Active Area:
141.6(W)×106.2(H) Mm
Outline Size:
154(W)×119.2(H) ×5.4(D) Mm
Brightness:
250 Cd/m² (Typ.)
Display Colors:
262K/16.2M, 50% NTSC
Application:
Digital Photo Frame Portable DVD Player
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
LM156LFGL01 Product details :
AUO LCD SCREEN A070SN01 V1
Panel Brand AUO
Model Name A070SN01 V1
Screen size 7.0 inch
Screen type a-Si TFT-LCD, LCD module
Resolution 800(RGB)×600, SVGA, 143PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display size 141.6(W)×106.2(H) mm
Outline Size 154(W)×119.2(H) ×5.4(D) mm
Visual size 143.6(W)×108.2(H) mm
Surface Antiglare
Brightness 250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (transmission)
Best angle 6 o'clock
Display Mode TN, normally white display, transmissive
Viewing angle 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10
Response Time 3/13 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors 262K/16.2M, 50% NTSC
Backlight type 3S6P WLED, 10K hours, no driver
Screen weight 123g (Typ.)
Application Digital Photo Frame Portable DVD Player
Touch function No touch
signal system TTL (1 ch, 6/8-bit), 60 pins, FPC
Supply voltage 3.3/11.5/15/-7.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Maximum Working temperature: -10 ~ 60 °C; Storage temperature: -20 ~ 70 °C
A070SN01 V1 About the shipping:
A070SN01 V1 About the goods:
A070SN01 V1 About the return:
Return of the goods, please keep the original packing sound
A070SN01 V1 Other policies:
If you need a lot of quantity, please contact us, will give you a favorable price.
We are not responsible for all taxes and import duties
A070SN01 V1 FAQ:
Q: How to order lcd panel A070SN01 V1 ?
A: We accept T/T , PAYPAL , WESTERN UNION.
Q: When will my order 7.0 inch lcd panel A070SN01 V1?
A: The order are shipped within 1-2 working days after received the payment.
Q: Can you test 7.0 inch lcd panel A070SN01 V1 before shipping?
A: Don't Worry , Our AUO A070SN01 V1 was tested ok before shipping
Q: What happen if AUO A070SN01 V1 I received can't work ?
A070SN01 V1 Shipping and Package :
7 inch  LCD module 800*600 A070SN01 V.1 Suitable for industrial display 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%