A035VL01 V4 800*480 AUO LCD Screen WVGA 268PPI RGB Vertical Stripe
Brand Name: AUO
Model Number: A035VL01 V4
China
Model P/N:
A035VL01 V4
Diagonal Size:
3.5"
Panel Type:
LCM, A-Si TFT-LCD
Resolution:
800(RGB)×480, WVGA, 268PPI
Outline Size:
86.1(W)×51.66(H) ×2.645(D) Mm
Response Time:
15/30 (Typ.)(Tr/Td) Ms
Panel Weight:
25.0±2.5g
Designed For:
Digital Video Camera
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
A035VL01 V4 AUO LCD Screen
WVGA AUO LCD Screen
Product Description
AUO RGB Vertical Stripe A035VL01 V4 800*480 LCD SCREEN
A035VL01 V4 Product details :
AUO LCD SCREEN A035VL01 V4
Panel Brand AUO
Panel Model A035VL01 V4
Panel Size 3.5"
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 800(RGB)×480, WVGA, 268PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 75.6(H)×45.36(V) mm
Bezel Opening 77.9(H)×47.76(V) mm
Outline Size 86.1(W)×51.66(H) ×2.645(D) mm
Surface Glare (Haze 0%)
Brightness 315 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800: 1 (Typ.) [Transmission]
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode TN, normally white display, transmissive
Response Time 15/30 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors 16.7M
Lamp Type WLED , W/O Driver
Frequency 60Hz
Panel Weight 25.0±2.5g
Designed For Digital Video Camera
Touch Panel PCAP, I²C
Signal Interface Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI , 70 pins Connector
Input Voltage 3.3/3.3V (Typ.)(VDD/VDDIO)
Environment Working temperature: -10 ~ 60 °C; Storage temperature: -25 ~ 70 °C
A035VL01 V4 PAYMENT:
- We accept paypal ,Escrow, Credit Card,T/T,Western Union,WebMoney Qiwi wallet and Brazil Boleto.
- We send goods within 1-5business days after receiving the payment.
- Orders will be canceled if payment is not received within 10 days of purchase.
A035VL01 V4 About Shipping:
we will test them strictly before shipping.
A035VL01 V4 Delivery time is approx:
United States / United Kingdom / Australia 7-14 working days.
Canada 7-25 working days.
France / Spain / Germany may take 7-20 working days.
Eastern Europe may take up to 16-30 working days.
Italy / Brazil / South America may take up to 30-50 working days.
Shipped by DHL Express (Need 3-6 working days to arrive)
A035VL01 V4 RETURNS:
- Later than 7 days the item cannot be accepted for returning.
A035VL01 V4 FAQ:
Q: How do you ship my goods A035VL01 V4 ?
Q: How long is the warranty of AUO A035VL01 V4 ?
A: 90days warranty .
Q: Are you manufactory or trade company ?
Q: Can You declare my order of LCD panel glass AUO A035VL01 V4 at a very low value ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
A035VL01 V4 Shipping and Package :
A035VL01 V4 800*480 AUO LCD Screen WVGA 268PPI RGB Vertical Stripe 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%