23.8" LC238LF1L LCD Monitor Screen Display Replacement COF Built In 8 Source Chips
Brand Name: PANDA
Model Number: LC238LF1L
CHINA
Panel Model:
LC238LF1L
Panel Size:
23.8"
Resolution:
1920(RGB)×1080, FHD, 92PPI
Display Area:
527.04(W)×296.46(H) Mm
Outline Size:
534.04(W)×307.76(H)×1.08(D) Mm
Driver IC:
COF Built-in 8 Source Chips
Weight:
430g (Max.)
Application:
Desktop Monitor
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
LC238LF1L LCD Monitor Screen
92PPI LCD Monitor Screen
COF LCD Screen Display Replacement
Product Description
Brand New Original LC238LF1L LCD Monitors Screen Display Replacement
LC238LF1L Product details :
PANDA LCD Screen LC238LF1L
Manufacturer PANDA
Model Name LC238LF1L
Screen Size 23.8 inch
Screen Type CELL , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1920(RGB)×1080 (FHD) 92PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 527.04 × 296.46 (H×V)
Outline(mm) 534.04 × 307.76 × 1.08 (H×V×D)
Treatment Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Luminance 0 cd/m²
Contrast Ratio 1000 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Response 14 (Typ.)(G to G) ms
Good View at Symmetry
Work Mode FFS, Normally Black, Transmissive
Glass Thickness 0.40+0.40 mm
Transmissivity 5.0% (Typ.)(with Polarizer)
Color Depth 16.7M 72% NTSC
Backlight No B/L
Weight 430g (Max.)
Designed For Desktop Monitor
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Driver IC list Built-in COF 8 source chips
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit) , Connector 30 pins
Voltage Supply 5.0V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
LC238LF1L Purchase Instructions:
Dear customers, welcome to Our shop ! Hope you have a good business trip in our store!
1. Please select the model you need. If you have any questions, please contact us.
2. The product can provide detailed development data and technical support. Please contact us !
3. For repair and replacement, if you are not familiar with LCD, pls.contact us first !
4. If you have any questions about freight and price, please contact us.
6. We are factory . We support customized products if you have big quantity .
7. If you have any questions, please contact us first. Thanks for your cooperation!
LC238LF1L Shipping and Package :
23.8" LC238LF1L LCD Monitor Screen Display Replacement COF Built In 8 Source Chips 0
LC238LF1L Shipment:
The shipping cost does not include any import taxes,and buyers are responsible for customs duties.
LC238LF1L Warranty & Return:
However, if you want to return the item, please follow these instructions:
1. As a responsible seller, we will try our best to solve every problem.
2. International transport can sometimes cause product damage or product failure
I will help you solve the problem as soon as possible.
4.We stand behind all of our products with a 30-day, money-back or exchange guarantee.
LC238LF1L FAQ:
Q: I do not find the LCD I am looking for in the website, what should I do ?
A: You can give us some pictures,we have a lot of LCD out of shelves.
Q: What's the different between original touch panel and compatible touch screen ?
A : Don't worry it . The compatible touch panel has the same function as original one .
Q: How long will I receive my goods of LC238LF1L ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: How to make payment for PANDA Mobile Display LC238LF1L ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%