18.5 Inch Laptop LCD Screen LC185TT8A 30pin TFT LCD Display For Laptop
Brand Name: PANDA
Model Number: LC185TT8A
CHINA
Model:
LC185TT8A
Diagonal Size:
18.5 Inch
Pixel Format:
1366(RGB)×768 [WXGA] 84PPI
Display Area:
409.8(H)×230.4(V) Mm
Outline Dim.:
421.45(H)×242.5(V)×1.43(D) Mm
Transmittance:
6.4% (Typ.)(with Polarizer)
Panel Weight:
306g (Typ.)
Application:
Desktop Monitor
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
18.5 inch Laptop LCD Screen
Laptop LCD Screen LC185TT8A
30pin TFT LCD Display
Product Description
18.5 inch Laptop LCD Screen LC185TT8A TFT LCD Display 30pin TFT Screen Panel for Laptop
LC185TT8A Product details :
PANDA LCD Screen LC185TT8A
Manufacturer PANDA
Model Name LC185TT8A
Screen Size 18.5 inch
Screen Type CELL , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1366(RGB)×768 (WXGA) 84PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 409.8 × 230.4 (H×V)
Outline(mm) 421.45 × 242.5 × 1.43 (H×V×D)
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 0 (cd/m²)
Contrast Ratio 600 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 45/45/25/40 (Typ.)(CR≥10)
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Good View at 6 o'clock
Response 5 (Typ.)(Tr+Td) ms
Glass Thickness 0.50+0.50 mm
Transmissivity 6.4% (Typ.)(with Polarizer)
Color Depth 16.7M 73% NTSC
Backlight No B/L
Mass 306g (Typ.)
Used for Desktop Monitor
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Driver IC list Built-in COF 4 source +2 gate chips
Signal Type LVDS (1 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Voltage Supply 5.0V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
LC185TT8A Service:
1.100% high quality asserance with 1 Years Warranty.
2.Accepted free exchanged or Refund if have any problem except manual damage.
3.We promise to give you better price according to the quality.Welcome dropship or wholesale
If you have any question, please feel free to contact us and we will try our best to serve you
LC185TT8A Before Installation Notes:
Tips 1: Test before installation
Ensure you wear eye protection and use caution not to cut your finger with the glass splinters.
Tips 2: Simulates testing:
Tips 3: Do not over-bend cable:
Please make sure LCD cable Do not over-bend. Over 90 degrees bent will cause black display.
LC185TT8A Shipping and Package :
18.5 Inch Laptop LCD Screen LC185TT8A 30pin TFT LCD Display For Laptop 0
LC185TT8A About Shipping:
- Please provide the full name of consignee and detailed address for shipping.
LC185TT8A Return & Warranty:
- We offer a 30days Money back or replacement (buyer's choice).
- The returned item and all accessories must be in the original (unused) condition.
- Each item is pasted with a warranty label, please do not tear up the label.
- We do this to minimize errors and misunderstanding.
LC185TT8A FAQ:
Q: How long is the warranty of LC185TT8A ?
A: 90 days warranty .
Q: Are you manufactory or trade company ?
Q: How can I trace my order of PANDA LC185TT8A ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order form website.
Q: Can I pay my goods LC185TT8A by credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%