LC185TT7A LCD Monitor Touch Screen Display Replacement RGB 1366×768 WXGA 84PPI
Brand Name: PANDA
Model Number: LC185TT7A
CHINA
Panel Model:
LC185TT7A
Panel Size:
18.5"
Resolution:
1366(RGB)×768, WXGA, 84PPI
Display Area:
409.8(W)×230.4(H) Mm
Outline Size:
421.45(W)×242.5(H)×1.43(D) Mm
Driver IC:
COFBuilt-in 4 Source +2 Gate Chips
Panel Weight:
306g (Typ.)
Application:
Desktop Monitor
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
LC185TT7A LCD Monitor Touch Screen
WXGA LCD Monitor Touch Screen
84PPI Touch Screen Display Replacement
Product Description
New Original LC185TT7A LCD Monitors Touch Screen Display Replacement
LC185TT7A Product details :
PANDA LCD Screen LC185TT7A
Panel Brand PANDA
Panel Model LC185TT7A
Panel Size 18.5"
Panel Type a-Si TFT-LCD, CELL
Resolution 1366(RGB)×768, WXGA, 84PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 409.8(W)×230.4(H) mm
Outline Size 421.45(W)×242.5(H)×1.43(D) mm
Surface Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness 0 cd/m²
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Best View on 6 o'clock
Response Time 5 (Typ.)(Tr+Td)
Glass Depth 0.50+0.50 mm
Transmissivity 6.4% (Typ.)(with Polarizer)
Display Colors 16.7M 73% NTSC
Lamp Type No B/L
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Driver IC COF Built-in 4 source +2 gate chips
Panel Weight 306g (Typ.)
Application Desktop Monitor
Signal Interface LVDS (1 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Input Voltage 5.0V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
LC185TT7A Helpful Information:
LC185TT7A Friendly Reminder :
LC185TT7A Shipping and Package :
LC185TT7A LCD Monitor Touch Screen Display Replacement RGB 1366×768 WXGA 84PPI 0
LC185TT7A About Shipping:
we will test them strictly before shipping.
LC185TT7A Delivery time is approx:
United States / United Kingdom / Australia 7-14 working days.
Canada 7-25 working days.
France / Spain / Germany may take 7-20 working days.
Eastern Europe may take up to 16-30 working days.
Italy / Brazil / South America may take up to 30-50 working days.
Shipped by DHL Express (Need 3-6 working days to arrive)
LC185TT7A Contact Us:
- Resend or a full refund will be issued to you without any excuse
If you need a lot of products, please contact us first.
LC185TT7A FAQ:
Q: How long will I receive my goods LC185TT7A ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: If I place order now,when will you ship the goods of LC185TT7A ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: Can I pay my order of LC185TT7A via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%