FPC LCD Screen Panel 7 Inch LCD Module A070FW03 V3 RGB Stripe AUO LCD Display
Brand Name: AUO
Model Number: A070FW03 V3
CHINA
Model:
A070FW03 V3
Diagonal Size:
7.0 Inch
Pixel Format:
80(RGB)×234 76PPI
Active Area:
154.08(H)×86.58(V) Mm
Outline Dim.:
164.9(H)×100(V)×6(D) Mm
Response Time:
12/18 (Typ.)(Tr/Td)
Weight:
160g
Designed For:
Digital Photo Frame / Portable DVD Player / Video Door Phone
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
FPC LCD Screen Panel
76PPI AUO LCD Display
7 inch LCD Module A070FW03 V3
Product Description
LCD screen panel 7 inch LCD Module A070FW03 V3 rgb stripe auo lcd display
A070FW03 V3 Product details :
AUO LCD SCREEN A070FW03 V3
Panel Brand AUO
Panel Model A070FW03 V3
Panel Size 7.0"
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 480(RGB)×234 76PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 154.08(H)×86.58(V) mm
Outline Size 164.9(H)×100(V)×6(D) mm
Surface Haze (Haze25%)
Brightness 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 400:1 (Typ.) (Transmission)
View Direction 6 o'clock
Viewing Angle 65/65/40/65 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors Full color
Lamp Type 1 pcs CCFL , 10K hours, no driver
Designed For Digital Photo Frame / Portable DVD Player / Video Door Phone
Panel Weight 160g
Touch Panel Without
Signal Interface TFT Specific Analog RGB , 26 pins , FPC
Input Voltage 5/5/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Environment Storage temperature: -20 ~ 70 °C Operating temperature: -10 ~ 60 °C
A070FW03 V3 Paymet:
All the following payment methods are available for you
A070FW03 V3 Note:
If failed to pay, please use another cridit card, it maybe work.
A070FW03 V3 Shipping and Package :
FPC LCD Screen Panel 7 Inch LCD Module A070FW03 V3 RGB Stripe AUO LCD Display 0
A070FW03 V3 Delivery time is approx:
United States / United Kingdom / Australia 7-14 working days.
Canada 7-25 working days.
France / Spain / Germany may take 7-20 working days.
Eastern Europe may take up to 16-30 working days.
Italy / Brazil / South America may take up to 30-50 working days.
Shipped by DHL Express (Need 3-6 working days to arrive)
A070FW03 V3 Return :
All returns must be informed before returning.
Exchange due to buyer wrong part ordered, buyer needs to pay 2-ways shipping fee.
Return items must have all original packaging and in good condition.
Return postage and insurance charge is non-refundable for refund or new shipment.
Shipping fees are non-refundable.
A070FW03 V3 Import Taxes or Duties:
A070FW03 V3 FAQ:
Q: If I place order now,when will you ship the goods of A070FW03 V3 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: How can I trace my order of A070FW03 V3 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: Do you accept sample orders of A070FW03 V3 ?
A: Of course!sample order is welcome !
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%