7.0 Inch 480*234 CCFL TFT LCD Screen A070FW03 V2 Rgb Stripe AUO LCD Display
Brand Name: AUO
Model Number: A070FW03 V2
CHINA
Panel Model:
A070FW03 V2
Panel Size:
7.0"
Resolution:
480(RGB)×234, 76PPI
Display Area:
154.08(W)×86.58(H) Mm
Outline Size:
164.9(W)×100(H)×6(D) Mm
Brightness:
400 Cd/m² (Typ.)
Panel Weight:
160±10g
Application:
Digital Photo Frame / Portable DVD Player / Video Door Phone
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
CCFL TFT lcd screen
TFT lcd screen A070FW03 V2
Rgb Stripe AUO LCD Display
Product Description
A070FW03 V2 Product details :
AUO LCD SCREEN A070FW03 V2
Panel Brand AUO
Panel Model A070FW03 V2
Panel Size 7.0"
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 480(RGB)×234 76PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 154.08(H)×86.58(V) mm
Outline Size 164.9(H)×100(V)×6(D) mm
Surface Haze (Haze25%)
Brightness 400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 300:1 (Typ.) (Transmission)
Viewing Angle 65/65/40/65 (Typ.) (CR≥10)
Best View on 6 o'clock
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors Full color
Lamp Type 1 pcs CCFL , 10K hours, no driver
Touch Screen Without
Panel Weight 160±10g
Application Digital Photo Frame / Portable DVD Player / Video Door Phone
Signal Interface 26 pins TFT Specific Analog RGB , FPC
Input Voltage 5/5/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Environment Storage temperature: -20 ~ 70 °C Operating temperature: -10 ~ 60 °C
A070FW03 V2 Purchase instructions:
Ⅰ: All products are guaranteed to be genuine
Ⅱ: All products are tested and delivered
Ⅲ: Different models of the same link can be used in general
Ⅳ: If you need help, please leave a message to the owner
A070FW03 V2 Payment:
1.- Please make sure your payment account is available before you bid the item.
2.-All payments should be cleared within 7days after you receive the item.
3.- If you have any special request about the details of item, please leave a note in your order.
A070FW03 V2 Shipping and Package :
7.0 Inch 480*234 CCFL TFT LCD Screen A070FW03 V2 Rgb Stripe AUO LCD Display 0
A070FW03 V2 About Shipping:
we will test them strictly before shipping.
A070FW03 V2 Delivery time is approx:
United States / United Kingdom / Australia 7-14 working days.
Canada 7-25 working days.
France / Spain / Germany may take 7-20 working days.
Eastern Europe may take up to 16-30 working days.
Italy / Brazil / South America may take up to 30-50 working days.
Shipped by DHL Express (Need 3-6 working days to arrive)
A070FW03 V2 Note:
A070FW03 V2 FAQ:
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of A070FW03 V2 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: If I place order now,when will you ship the goods of A070FW03 V2 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: Can You declare my order of A070FW03 V2 to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: How can I trace my order of A070FW03 V2 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%